Мотиватори.нет
Раздели за главна страница => Интересно - любопитно => Темата е започната от: Musa-Ka в 22.01.2014 23:07
-
[attachimg=1]
Сигурно имаш поне един приятел-мизантроп, който ти е разказвал, че с удоволствие би заминал на пътешествие към Марс с първата експедиция Mars One, която е планирана за 2018 година. Ти можеш да му дадеш линк към тази статия, докато той все още не е направил някаква грешна стъпка.
17 снимки + текст.
-
1. Пътя до Марс ще отнеме бая време и това няма да е весело пътуване.
Експедицията Mars One заяви, че екипажа ще преодолее пътешествие с продължителност 210 дена. Всеки член на екипажа ще има собствено помещение с площ 20 квадратни метра и няма да може да ползва душ. Ако страдаш всеки път когато ти дойдат роднините на гости, то как ще преживееш това?
[attachimg=1]
-
2. В интерес на истината, това няма да никак весело преживяване.
След като група доброволци прекараха 520 дена в малко пространство имитиращо вътрешността на космически кораб, при четирима от общо шест започнаха да се наблюдават проблеми със съня и прогресираща депресия.
[attachimg=1]
-
3. Хора никога до сега не са били толкова дълго в космоса.
Към днешна дата рекорда за най-дълъг престой в космоса е шест месеца на МКС и причината за това, е че безтегловността влияе отрицателно на човешкия организъм. Пътешествието до Марс ще продължи 200 дена, която явно е повече от половин година.
[attachimg=1]
-
4. Адаптацията към марсианското време няма да е лесна.
Деня на Марс е по-дълъг от земния с около 40 минути. Звучи като малка разлика, но след като целия ти живот до сега е минал в ритъм 24 часа в денонощие, тези 40 минути ще бъдат доста осезаеми.
[attachimg=1]
-
5. Ти едва ли някога вече ще видиш Земята.
И това може да ти повлияе доста по-силно отколкото си мислиш сега. Когато астронавтите на «Аполо» се отправят към Луната, те съобщават за нарастващо безпокойство отдалечавайки се от родната планета. По сравнение с Марс, Луната се намира на две крачки от нас.
[attachimg=1]
-
6. Когато твоето тяло свикне с марсианската гравитация, ти повече никога няма да можеш да се върнеш на Земята. Никога.
Гравитацията на Марс е три пъти по-слаба от земната. Много мускули и кости ще атрофират поради непотребност. Затова ако твоя организъм се адаптира към тамошните условия, на Земята ти просто няма да можеш да оживееш.
[attachimg=1]
-
7. Първите марсиански заселници няма да могат да имат деца.
Сам си реши хубаво ли е това или не, но ръководството на експедицията Mars One настоятелно препоръчва да не се правят експерименти по зачеване на деца заради липсата на каквито и да било данни как би се развил плода в среда с малка гравитация.
[attachimg=1]
-
8. Ще ти се наложи да тренираш, за да бъдеш във форма. Много да тренираш.
Виж точка 6. :brake: :green:
[attachimg=1]
-
9. А ако се разболееш, то ти ще бъдеш на разстояние 55,76 милиона километра от най-близката болница на Земята.
[attachimg=1]
-
10. Винаги има вероятност, че може да се заразиш с нещо изключително марсианско.
Тогава на Земята просто няма да те пуснат, ако приемем, че въобще има такава възможност и ти много искаш да се върнеш…
[attachimg=1]
-
11. Ти не можеш да излезеш да се разходиш.
Плътността на марсианската атмосфера е само 1% от плътността на земната. На 96% тя се състои от въглероден диоксид, и само малкото останала част съдържа кислород. Също така на Марс има мощни пясъчни бури, които могат да бъдат токсични за човек. Ти можеш да излезеш на разходка в скафандър, но това вече не е пълноценна разходка.
[attachimg=1]
-
12. Информацията до Земята се предава средно за от 3 до 22 минути, така че забрави за разговорите с приятели по телефона.
А един SMS ще се наложи да чакаш минимум 6 минути!
[attachimg=1]
-
13. Което също така означава, че ти едва ли ще може да ползваш интернет.
Освен да кажем няколко сайта, специално качвани и ъпдейтвани на някой марсиански сървър от Земята. Mars One казват, че астронавтите ще имат достъп до своите любими сайтове, но просто да посърфираш няма да се получи.
[attachimg=1]
-
14. Ти повече никога няма да вкусиш от любимото си ястие.
Освен ако то не е от определени видове зеленчуци, такива като картофи, салата или някои видове боб, които както вече е известно могат да растат в космоса.
[attachimg=1]
-
15. Ти ще бъдеш подложен на висока радиация.
Когато Curiosity замина на Марс, учените измериха нивата на радиация в тамошните условия. Резултата беше 662 (плюс-минус 108) сиверта. Това е горе-долу две трети от лимита, който е 1000 сиверта и е въведен като лимит от повечето космически агенции за своите астронавти.
[attachimg=1]
-
16. Просто напомняме: ти ще умреш на Марс.
Повечето заболявания няма да могат да бъдат излекувани на червената планета. А даже и да можеха, вие все едно ще умрете далеч от своите роднини и приятели.
[attachimg=1]
-
17. Независимо от всичко това, твоя първи изгрев на слънцето на Марс, сякаш ще си струва всички тези мъки.
Или … май не. :gigi: Ще разбереш със сигурност, когато се окажеш там.
[attachimg=1]
КРАЙ!
-
Отказах се, няма да пътувам! :smile:
-
Всеки член на екипажа ще има собствено помещение с площ 20 квадратни метра
Тука да няма някаква грешка?? Няма как да е вярно според мен, по-скоро са искали да кажат 20 квадртни метра общо!
-
Всеки член на екипажа ще има собствено помещение с площ 20 квадратни метра
Тука да няма някаква грешка?? Няма как да е вярно според мен, по-скоро са искали да кажат 20 квадртни метра общо!
Уравнението е май с повечко неизвестни - колко души е екипажа??? Ако са 10 - значи 200 кв.м, което си е много сериозен мезонет :upset:, но я си представете, че са 50... :blink:... Марс Уан трябва да построят "совалчище" :biggrin:
-
Много стряскащо :sm_biggrin: но сигурно ще има откачалки , които да потеглят :cranky:
-
Абсолютна мъка би било такова пътуване... :'(
-
Единственното нещо, което наистина би разведрило и развеселило обстановката при едно такова евентуално пътуване е астронавтите наистина да срещнат извънземна цивилизация. Желателно миролюбива.... :smile:
-
Като си мисля, това е точно, като сценарий на фантастичен филм :biggrin:
-
дали има още билети... :D
-
Накратко, човек трябва да е сериозно мръднал, че да тръгне при такива условия :cranky:
-
14. Ти повече никога няма да вкусиш от любимото си ястие.
(Attachment Link)
Абе, със всичко ще свикна... но без вратна пържолка :vilka: няма да мога да изкарам :biggrin:
-
Къде на баба си са тръгнали?Яж,пий,новите дрешки и някоя друга сгодна женица...какво му трябва на човек :idea: :idea: :D :D :sm_biggrin:
Ама той психота има колкото щеш...така,че приятен полет!!! :up: :up:
-
Къде на баба си са тръгнали?Яж,пий,новите дрешки и някоя друга сгодна женица...какво му трябва на човек :idea: :idea: :D :D :sm_biggrin:
Ама той психота има колкото щеш...така,че приятен полет!!! :up: :up:
Ще поживеем, ще видим :old: . При старт 2018 ще се нагледаме и на кацане на Марс - дано янки не развеят същото знаменце, като на Луната ... :biggrin: