Мотиватори.нет
Раздели за главна страница => Фотопътешествия => Темата е започната от: goldman в 17.06.2013 00:33
-
Здравейте. Като разглеждах фотопътешествията в сайта, реших и аз да споделя с вас една наша разходка в Габровския Балкан. Миналото лято, отседнахме в хижа „Партизанска песен” в местността Узана над град Габрово. Не останахме съвсем доволни от посрещането, но гледките си заслужаваха да преглътнем това. Това са снимки от хижата и поляната до нея. Мястото е добро за семейства с малки деца, условията за игра са много добри.
34 снимки и малко описание
[attachimg=1]
-
[attachimg=1]
-
[attachimg=1]
-
[attachimg=1]
-
[attachimg=1]
-
[attachimg=1]
-
Хижата се намира в природен парк „Българка”. По-долу ще видите информация за парка и карта.
[attachimg=1]
-
[attachimg=1]
-
На следващата сутрин след закуска с автомобили стигнахме до централната част на Узана, по-точно хижа Узана (или така наречената от туристите - Старата Узана). Хижата е построена началото на 20 век и е на 1240м надморска височина.
[attachimg=1]
-
[attachimg=1]
-
[attachimg=1]
-
От хижата поехме към връх Исполин. Минахме покрай палатков лагер – имаше над 20 палатки. Групата с бодра стъпка крачи напред.
[attachimg=1]
-
[attachimg=1]
-
Стъпката на Крали Марко... :idea:
[attachimg=1]
-
Напред в далечината се вижда връх Исполин, както и снимки от местността, планини, гори, ... красота :idea:.
[attachimg=1]
-
[attachimg=1]
-
Съборено и изгорено от светкавица дърво. Изглежда впечатляващо и напомнящо, че с планината шега не бива...
[attachimg=1]
-
[attachimg=1]
-
[attachimg=1]
-
[attachimg=1]
-
Една от хижите в Узана (не знаем, коя точно е) :upset:.
[attachimg=1]
-
Стадо крави на планинско пасище :biggrin:.
[attachimg=1]
-
Групата почива преди финалното изкачване, аз снимам – паметника Шипка, ветрогенератори на билото на Стара планина зад паметника на връх Бузлуджа (снимките са размазани, понеже разстоянието е много голяма и съм на максимално приближение, а и фотоапарати ми не е достатъчно професионален, а и аз не съм кой знае какъв майстор) :(
[attachimg=1]
-
[attachimg=1]
-
[attachimg=1]
-
Ура, вече сме на върха :beer:. Гледката е страхотна, трудна е за описване, просто трябва да се качите и да я почувствате. Прехода е много лесен (само последните 20 минути са по-трудни) – около 2 часа от Старата Узана. Има много хубава указателна табела (панорамен кръг), на който са описани посоките и надморските височини на близките върхове. Много е хубава и полезна.
[attachimg=1]
-
На върха има паметна плоча – Стефанъ Гъдевъ , от другарите му. Вероятно е загинал някъде тук.
[attachimg=1]
-
[attachimg=1]
-
Снимки от върха – хотел Импулс на север, поглед на запад, поглед на юг - язовир Копринка до Казанлък, поглед на изток - долу в ниското свети кубето на храм паметника Шипка.
[attachimg=1]
-
[attachimg=1]
-
[attachimg=1]
-
[attachimg=1]
-
Слизаме надолу, горди от покоряването на връх Исполин :biggrin: - 1523м надморска височина и се отправяме към центъра на местността Узана, където се намира географският център на България.
[attachimg=1]
-
[attachimg=1]
Това е изкачването ни на връх Исполин. Надявам се да ви е харесало. Очаквайте, нови фотопътешествия... :old:
-
Абе бе пич! Връхчето е направо смешно :biggrin: Сигурен ли си за името .... :biggrin:
-
да има такъв връх във Стара планина, над Габрово. Аз оценявам старанието на goldman, да ни разкаже от своя гледна точка разходката и "покоряването" на връх Исполин.
-
Една от хижите в Узана (не знаем, коя точно е) :upset:.
(Attachment Link)
Това е хотел "Прима S", в дясно се вижда хижата на Пътно управление Габрово.
-
Върхът наистина се казва "Исполин", но сред местните планинари е познат като "Коруджа". Всяка година на 19.02. група ентусиасти, начело с Вальо и Гената, се качват на този връх и сменят трибагреника, който се вее там. И само за сведение да отбележа, последната снимка от пътешествието е от географския център на България. В непосредствена близост до него е и хижа "Географски център".
-
А тук е нашата група на връх "Исполин" преди...не помня колко години, но има поне 10 :smile:
[attachimg=1]
-
Главният ентусиаст Валентин Ангелов сменя знамето на върха.
[attachimg=1]
-
Върхът наистина се казва "Исполин", но сред местните планинари е познат като "Коруджа". Всяка година на 19.02. група ентусиасти, начело с Вальо и Гената, се качват на този връх и сменят трибагреника, който се вее там. И само за сведение да отбележа, последната снимка от пътешествието е от географския център на България. В непосредствена близост до него е и хижа "Географски център".
Много интересно допълнение :up: А каква е причината точно на 19,02 да се качвате на "Исполин" (Коруджа)? В чест на Апостола ли? :agree:
-
Точно в чест на Апостола го правят и са го превърнали в традиция. Ако метеорологичните условия не позволяват да спазят традицията, сменят знамето в първия възможен ден след 19.02.
-
Здравей Penelopa :agree:! Благодаря за прекрасното допълнение по темата! Явно имаш доста опит в планинския туризъм :biggrin: така, че с удоволствие ще очакваме да споделиш с нас :hacker: някое твое пътешествие. А смяната на знамето на "Исполин" (Коруджа) е една прекрасна инициатива. Дано не секне тази традиция, която сте създали :up:
-
Всъщност нямам богат планинарски опит :smile: Валентин Ангелов ( човекът със знамето ) е братовчед на съпруга ми. Поне веднъж в годината му гостуваме, а той работи в хижата на "Пътно управление" Габрово. Разходките ни по баирите на Узана са под негово ръководство и всичко, което разказвам го знам от него :smile:. Радвам се, че с малкото си знания бях полезна, за да опознаете част от Узана :smile:. Иначе имам голямо желание да обикалям планините и да се запозная с безбройните красоти на България, но все не ни стига времето и затова - бегом до Узана за ден - два и пак на работа :smile:.
-
Прочетох с много голям интерес цялата "кореспонденция" :biggrin:. получила се е много интересна тема :bravo:. Да направя едно обобщение - който иска да разбере повече за красотите на Узана (планината около Габрово) да свива раничката и бегом до хижата на пътното при бате Вальо :beer: :biggrin:
-
А тук е нашата група на връх "Исполин" преди...не помня колко години, но има поне 10 :smile:
(Attachment Link)
Големи сте Сладуриииииии :)))) Само планината може да донесе толкова усмивки. Допълнението към темата е чудесно. Винаги е полезно човек да научи нещо ново. Браво Penelopa ;)
-
Благодаря, val4i :smile: !!!