Мотиватори.нет
Раздели за главна страница => Фотопътешествия => Темата е започната от: Георгиев в 07.09.2013 11:47
-
[attachimg=1]
Ще споделя с вас впечатление от кратка разходка до Констанца и Мамая/Румъния. Живея във Варна и Румъния макар и близка държава беше непозната за мен. Възползвах се от еднодневна ексурзия до Констанца и Мамая, за да сравня двата черноморски курортни града.
Да започна с това, че Констанца е в северна Добруджа и не се налага да се преминава Дунав. Пътят е само по суша - около 2 часа. Градът е голям приблизително , колкото Варна според различни данни 360 000 - 400 000 хил. жители. Основан е ,като пристанище от древните гърци, след което получава развитие по времето на Римската империя. Името си получава в чест на сестрата на император Константин Велики, Констанция. Тук в древността е бил заточен и умира известния римски поет Овидий.
Продължавам с 22 снимки и текст.
-
Започваме от едно площадче в старата част на града. На снимката сгради от три епохи. Най -вляво модерна новострояща се сграда, до нея блокче тип социалистическа кооперация с олющени фасади, до тях къща от аристократичното минало на града.
[attachimg=1]
-
В града има известна джамия Махмудиа построена малко странно според мен по идея на английски крал Чарлз I. Минарето е високо 50м. и ще направим няколко снимки оттам.
[attachimg=1]
-
Констанца, както е известо е пристанщен град с пристанище надминаващо , като стокооборот Бургас и Варна взети заедно ! Една снимка от върха на минарето.
[attachimg=1]
-
Какво е Румъния без малко цигания, преживяванието няма да е пълно :smile:.
[attachimg=1]
-
Спуснахме се към морската алея в старата част на Констанаца. Цялата зона в момента е в реконструция . И тук се усвояват еврофондове, строи се 8).
Най -голямата забележителност на града е Морското казино. Сградата строена между двете световни войни определено е впечатляваща.
[attachimg=1]
-
Пътят към морето е въпрепятстват с такива огради с бодлива тел и предупреждения - Преминаването забранено.
[attachimg=1]
-
Отблизо това казино всъщност е в доста окаяно състояние със счупени прозорци, откъснати фасадни плочи, мръсотия. Разбрахме,че причината за това е проблемната собственост. Има наследници с различни претенции, които са в спорове и дела и резултата е такъв :
[attachimg=1]
-
Сега една снимка от другата страна и да запазим доброто вречатление .
[attachimg=1]
-
Съвсем наблизо до Казиното има малко плажчета и се намират плажуващи. Констанца има и по-хубави плажове, а тези защо тук са решили незнам.
[attachimg=1]
-
.....и калотерапията може да се провежда тук. Казах му да отиде на Тузлата, да види там какво е кал, ама не щеше :D
[attachimg=1]
-
Продължавам към курорта Мамая. Той се явява най-големия румънски курорт и започва непосредствено след края на града. Известна атракция е нещо като кабинков лифт - Телегондола, които преминава над хотелите.
[attachimg=1]
-
..... сега вече съм в кабинката
[attachimg=1]
-
Малко по-нависоко :smile:
[attachimg=1]
-
.......
[attachimg=1]
-
Мамая представлява тесен провлак между едно езеро от едната страна и Черно море от другата. Курортът е широк не повече от 300 метра. Езерото от западната страна снимано отвисоко.
[attachimg=1]
-
Ето го и моренцето от източната .....
[attachimg=1]
-
Слизаме от Телегондолата и небрежно се разхождаме. Мамая като цяло е по-ниска категория от нашите по-големи курорти, но не е презастроен. Липсва и гранодаманско стройтелство. Ето един хотел, който е на първа линия ! Изглежда доста соц. Темата за Овидий е популярна в района и хотела е кръстен така.
[attachimg=1]
-
Ето и още един подобен. Доколокото разбрах хотелите са реновирани, макар че не изглеждат така. Не можах да установя това със сигурност. Тогава разбрах защо толкова румънци се стичат насам от петък до неделя. На Златни пясъци им се струва като на Сен Тропе. :gentel:
Цените в курорта обаче ,като цяло са по-ниски от тези по нашите . Няма съществена разлика в заведенията в курорта и в града.
[attachimg=1]
-
Видях и нещо, което ми хареса. Тази девойка танцува на този подиум и забавлява туристите по плажа.Такива танцуващи момичета имаше на няколко места . Идея за концесионерите по нашето черноморие.... :blink:
[attachimg=1]
-
Ивицата е пясъчна, доста широка и брега на морето не е стръмен.
[attachimg=1]
-
Върнахме се в Констанца и имаше още едни интересен обект - дървената църква Св. Мина. Тя се води най-голямата дървена църква на Балканите. Изцяло е от дърво и е построена сравнително скоро - преди 15-а години. В нея се извършват доста църковни ритуали, сватби, кръщенета и всички църковни служения.
[attachimg=1]
-
Понеже, както казах е дървена в нея не се палят свещи. Отделно има място, нещо като параклис от камъни, където може да се запали свещ. За сведение румънците са източно православни християни.
Това е от мен, дано ви е харесало.
[attachimg=1]
-
Благодаря ти Георгиев за хубавото фотопътешествие! :bravo: Едно от най-добрите до сега на сайта. Браво!
-
Възхитена съм :bravo:. Пътешествието е разказано с толкова лекота и естественост. Страшно ми хареса :biggrin:
-
Поздравления Георгиев :agree:. Темата е развита много добре - увлекателно, подробно - въобще :up:. Ще се радвам, ако по-често споделяш с нас твои впечатления, разходки и преживявания :beer:. Успешна седмица :up:
-
Темичката е СТРАХОТНА! Благодаря на автора за увлекателната виртуална разходка. Браво! :bravo:
-
Ехоооооо... Георгиев!!! къде изчезна? Приеми аплаузите на читателите :bravo: :bravo: :bravo: И аз се присъединявам към всички изказани мнения дотук - много увлекателно и образователно поднесена фоторазходка :agree:. Очаквам с нетърпение следващата :biggrin: