Автор Япония, детайли

7
47 снимки с коментари via Илия Варламов

18383-0

Продължаваме да изучаваме Япония. Днес искам да споделя с вас някои мои наблюдения. Разбира се аз не претендирам, че моето мнение е меродавно, това са мои лични наблюдения. Сигурно сте чували, че в Япония не е прието да се дава бакшиш. Често бакшиша е включен в сметката. Няколко пъти се опитах да дам пари и останах неразбран. В много барчета и ресторанти се плаща на каса при напускане на заведението. Седиш си, протягаш ръка, молиш за сметката, а на теб ти казват: "Тук слуги няма, върви на касата на изхода и плащай!"

В Япония има истински геноцид спрямо пушачите. На улицата почти никъде не може да се пуши, трябва да търсиш специални за това места. За сметка на това в заведенията почти на всякъде има зони за пушачи. А също така в Япония не е прието да се споделя пепелник с друг пушач.
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

По-голяма част от японците много лошо говорят английски. Те старателно го изучават, но като цяло, знанията по английски в Япония, са приблизително като в Русия. С младежите все още може да се разбереш, но в метрото с касиера няма да се разбереш. Между другото, при нас повечето касиери са жени, а в Япония повечето са мъже.

Японците не те забелязват. Ако се обърнеш към японец, който незнае английски, то той даже няма да се обърне. Ще се прави, че все едно те няма. Ти може да махаш с ръце, нещо да му говориш, но той няма да реагира. Казват, че японците много се притесняват, че не могат да помогнат и затова се правят, че не те чуват. По същия начин се държат и ако започнеш да ги снимаш без да си питал за разрешение преди това. Той даже няма да погледне към теб. „Във всяка непонятна ситуация прави се на камък”

18384-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

02. Почти всички обществени тоалетни са без врати. Аз незнам поради каква причина е така. Сигурно за да не се хващате за мръсните дръжки когато излизате и влизате. Всичко се вижда направо от улицата. За сметка на това обаче почти всички тоалетни в Япония са безплатни! Да намериш платена тоалетна е почти невъзможно.

18385-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

03. Ето тоалетна в метрото. Поглед от залата с турникетите. Нищо не скрива пикаещия. Разбира се кабинките на женската тоалетна се затварят, но входни врати в самата тоалетна почти никога няма.

18386-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

04. Преди да влезеш в тоалетната може да видиш информация за заетите кабинки. Наистина е удобно. Веднага разбираш на къде да вървиш.

18387-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

05. Понякога пред входа има тактилна карта за слепи.

18388-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

06. Колче в Йокохама

18389-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

07. Колче в Токио

18390-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

08. Колче в Киото

18391-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

09. Това не е обикновено колче, а високотехнологично колче! Отгоре има слънчеви батерии, те захранват светодиоди, които светят нощем.

18392-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

10. Колче в покрайнините на Токио около пешеходна пътека. Може да поседиш докато чакаш светофара.

18393-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

11. Пейчица в Йокохама

18394-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

12. Често дърветата и храстите са надписани. Вървиш си покрай някой клен, а на него виси табелка "Клен". "А какво ще стане ако няма табелка на дървото?" – питам аз един японец. "Тогава всички ще почнат да питата, какво е това дърво!" – отговори ми японеца.

18395-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

13. В японското денонощие има 26 часа  :smile:. Истината, е че понякога заведенията пишат по такъв странен начин работното си време.

18396-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

14. Това са пътни знаци. "Внимание, ученици".

18397-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

15. Тактилни плочки на пешеходна пътека

18398-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

16. Тактилни  плочки на тротоара. Въобще, Япония е рекордьор по брой тактилни плочки по улиците.

18399-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

19. Много яко кръстовище в един от офисните квартали на Токио.

18402-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

20. В Япония често се правят диагонални зебри. Много е удобно.

18403-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

21. Гумени ивички на бордюра преди пешеходна пътека.

18404-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

22. Вижте колко прецизно е направено всичко.

18405-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

23. Знаците и пътеуказателите в Япония често се вграждат в земята. Ето например указател за пътя на евакуация. При нас е прието да се закачат над вратата, в Япония може да се вгради в самата плочка.

18406-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

24. Забранителни знаци.

18407-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

25. Пътеуказател. И двата указателя сочат към "Киото". Странно, сигурно има някаква грешка.

18408-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

26. А ето един хубав пътепоказател.

18409-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

27. На една от оградите седят птички

18410-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

28. Пътните знаци могат да бъдат малки и акуратни.

18411-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

29. Разделното събиране на боклука е отделна история. В Япония трябва да мислиш не само за това къде да хвърлиш пластмасовите боклуци и хартията, но и дали боклука е горим или не.

18412-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...