Автор Как протичат помашките сватби в Рибново?

8
18556-0

Тази странна снимка е от сватбата на Фатма Уланова и Джамал Сираков от село Рибново. Жителите на това българско планинско село са българи, които изповядват ислям или също наричани помаци. Известни са със своите уникални сватбени церемонии, които се провеждат предимно през зимата.
Помашките момичета се омъжват съгласно многовековните традиции на своето село: със затворени очи, боядисани в различни цветове и с бляскави украшения по лицето, в ярки дрехи и с венец от хартиени цветя на главата.  Местните сватби са толкова важни за хората тук, че даже работещите в чужбина се прибират за да видят церемонията.
 (Общо: 16 снимки)


1. За жителите на Рибново религията е много по-важна от националността. Те се отъждествяват не толкова с някаква етническа група, колкото с представителите на своята религия. В селото има 10 свещеника и 2 храма. Населението е 3500 жители.

18558-0

2. Семейството на бъдещата булка събира зестра от раждането на момичето. По-голямата част от зестрата са ръчно плетени неща, юргани, книги, чорапи и килими. Сутринта преди сватбата членовете на семейството сглобяват дървена платформа с дължина 50 метра и височина 3 метра, на която закачат зестрата.

18559-0

3. Почти всички жители на селото идват да разгледат тази изложба, малките дворчета в дните на сватбата се превръщат в нещо като шоуруми.

18560-0

4. След това младоженците изпълняват традиционен танц на централния площад, към тях се присъединяват повечето млади жители на селото.

18561-0

5. Но най-важната част от обичая е разкрасяването на лицето на булката – прави се на втория ден след сватбата. Роднините на булката покриват лицето и с дебел слой бяла боя и го украсяват с блестящи украшения. На главата на булката слагат дълъг червен воал. На сватбата никой не пие алкохол, а секса до сватбата е табу.

18562-0

6. Младоженеца, майката на булката и нейната баба водят булката облечена с ярък корсет към очакващите ги гости. На булката и е забранено да си отваря очите докато свещеника не благослови младата двойка. Сложно е да се каже кога именно се е появила тази традиция.

18563-0

7. «През 1960 година забраниха мюсюлманската музика на сватбите, след това традиционните костюми, а през 1980 година забраниха всички сватбени обреди», – казва кмета на селото Ахмед Башев, който е роден в Рибново.

18564-0

8. Жителите на селото се изхранват с отглеждане на животни, но ниското ниво на заплащане принуждава повечето мъже да си търсят работа в големите градове на страната или в западна Европа. Мъжете от селото рядко се женят за жени извън Рибново.

18565-0







Уникално! Това е най-интересната сватбена церемония, която съм видяла в България. Много интересно защо боядисват лицето на булката така?
Ако си се срещнал със себе си и не си се ужасил, значи още не си се срещнал със себе си.

Да допълня малко: "Този сватбарски сезон е родил и термина „белите булки на Рибново”, защото освен че момичетата мажат лицата си с бяла боя, за да направят по-леко крачката от живота на неомъжени девойчета към този на млади булки, но и трябва да газят сняг, за да влязат със съпруга в семейното ложе."

Бжжж бжжжж бззз...

хубаво е че си тачат традициите

малко на циганийка бие  :disco:
Спрях тревата, сега с мен даже котката не разговаря.

Изключително затворена общност... за добро или зло :upset:

Наистина интересен обичай. Все пак малко странен за нашите разбирания...
Когато отсечем и последното дърво, когато отровим и последната капка вода, ще разберем, че парите не стават за ядене!

12

(Attachment Link)
Това детенце душичката ми се свива като го гледам така...
Когато отсечем и последното дърво, когато отровим и последната капка вода, ще разберем, че парите не стават за ядене!

12

(Attachment Link)
Това детенце душичката ми се свива като го гледам така...
Емчи какво му има? Виж как хубаво се е спухило :P

Уникално! Това е най-интересната сватбена церемония, която съм видяла в България. Много интересно защо боядисват лицето на булката така?
За да не се уплаши младоженеца :gigi:

12

(Attachment Link)
Това детенце душичката ми се свива като го гледам така...

Не виждам нищо страшно в сътоянието на детето. Допреди 100 години всички българки са носили по такъв начин децата си.

Уникално! Това е най-интересната сватбена церемония, която съм видяла в България. Много интересно защо боядисват лицето на булката така?
За да не се уплаши младоженеца :gigi:


хахаха къртиш мивки брато

Уникално! Това е най-интересната сватбена церемония, която съм видяла в България. Много интересно защо боядисват лицето на булката така?
За да не се уплаши младоженеца :gigi:


хахаха къртиш мивки брато


Много умно  :cranky:. То пък младоженеца един красавец ... :faceoff:
Кака, всичко знае...