Автор Ямайка- рай на земята?

15
„Още от детството ми в моята глава се е запечатала една песен за Ямайка, в която се пееше: "Ямааааааааайка, Ямааайка". Винаги тази песен се асоциира с далечен, романтичен и горещ остров някъде там зад океана. Там пушат марихуана, пеят реге, всички ходят с плетени шапки в цветовете на националния флаг, пият коктейли и се къпят в сините води на океана.

Аха, точно така …. ама не съвсем.

19475-0

По-голяма мизерия от Ямайка е почти невъзможно да се открие. Ямайка е родната сестра на Хаити, тук е същата беднотия, мизерия, бардак и кочина. Тук редом с морето има завод за цимент и затвор, а порядъчните хора живеят някъде навътре. Нощем по улиците нормални хора не ходят. Забележителности и архитектура тук няма, най-обикновено американско правоъгълно застрояване.

И като за край на увода, пред мен се разигра следната сцена: някакъв образ бута по пътя абсолютно разбита количка за продажба на хот-дог и по същата улица уплашен минувач бяга от глутница озверели бездомни кучета."
54 снимки via Илия Варламов, превод Banshee
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

В края на краищата той намери един камък и успя някак си да ги прогони.

19476-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Наближаваме Ямайка!

19477-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Ямайка има красиви зелени хълмове

19478-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Столица, най-голям град и пристанище на страната е Кингстън.  Населението на столицата е над 580 хиляди души. Центъра на Кингстън изглежда така:

19479-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Няколко високи офис сгради и колониално застрояване в останалата част на града.

19480-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Офиси

19481-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

В центъра сградите са ярко украсени с всякакви реклами. Съдейки по бодливата тел, тук не е много спокойно.

19482-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Всичко, което е останало от миналото величие.

19483-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Ямайка много прилича на някаква забравена от бога страна в Африка. Мръсотия, бедност, всичко е развалено, никой не работи, всичко е като в Африка. Само че Ямайка се намира на другия край на света.

19484-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Улиците в центъра.

19485-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Обществения транспорт се състои от маршрутки и автобуси. На спирките всяка маршрутка се заобикаля от търговци, които се опитват да ти продадат някаква простотия.

19487-0

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Пазар.

19488-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Официалният език в страната е английски, обаче повечето жители разговарят помежду си на езика патуа. Това е англо-африкански креолски език, за неподготвен човек този език е почти неразбираем. Но и обикновения ямайски английски също е много сложен за разбиране.

19489-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

За ямайската мода ще напиша отделна тема.

19490-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Това е знаменитата ямайска количка. Тук всички имат такива. Обезателно автомобилен волан, който чрез въжета управлява предните колела. Вдясно, отзад има спирачка – направена от парче стара гума. Колелетата са също самоделни – ленти от гума забити с пирони към дървен цилиндър. Такава количка има всеки търговец.

19491-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Полицията тук обикаля най-вече с велосипеди. В центъра и бедните квартали има доста полицаи. В бедните квартали видях и военни, за съжаление не ги снимах, те някак си изглеждаха доста нервни :)

19492-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

По пътищата също има много полицаи. След коледа поголовно се правят проверки за алкохол.

19493-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Покрай пътя продават кокосови орехи

19494-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Много старци с побелели бради. В Африка не носят бради, а тук почти всеки втори е с такава побеляла брада. Много необичайно.

19497-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

На централния площад кипи живот.

19498-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

А тук има нелегален пазар. Цялото място е заето от търговци.

19499-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Продават както обикновено всякакви глупости.

19500-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Е, не прилича ли на Африка?

19501-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Навярно основната разлика спрямо забравените от бога африкански страни са ярките цветове. На Ямайка всички обичат ярките цветове.

19502-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Изключително много бездомни

19503-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...