Автор Заповеди от Мария Монтесори към родителите

4
21617-0

 Всички ние сме родом от детството. През детството се поставят основите на всичко: на характера, на мирогледа, на личността като цяло. Мария Монтесори е формулирала кратки заповеди – напомняния за родителите. Те са прости, но ако се вникне във всяка от тях – това е многотомна мъдрост в няколко думи. Ако ги препрочитате поне веднъж годишно, взаимоотношенията с децата могат да излязат на качествено ново ниво, а детето ще израсне като по-развита и хармонична личност:
    1.   Децата се учат от това, което ги заобикаля;
    2.   Ако често критикуват детето – то се учи да осъжда;
    3.   Ако често го хвалят – се учи да оценява;
    4.   Ако на детето се демонстрира враждебност – то се учи да се бие;
    5.   Ако често му се присмиват – се учи на нерешителност;
    6.   Ако са честни с детето – се учи на справедливост;
    7.   Ако детето живее с чувството на безопасност – то се учи да вярва;
    8.   Ако често се опитват да го засрамят – то се учи да е виновно;
    9.   Ако често го одобряват – се учи да се отнася добре към себе си;
    10.   Ако често са снизходителни с детето – то се учи да е търпеливо;
    11.   Ако често го насърчават – придобива увереност в себе си;
    12.   Ако детето живее в атмосфера на дружба и се чувства необходимо – се учи да открива любовта в този свят;
    13.   Не говорете лошо за дете, нито пред него, нито без него;
    14.   Концентрирайте се върху развитието доброто в детето, така че, като краен резултат, за лошото да не остане място в него;
    15.   Винаги се вслушвайте и отговаряйте на детето, когато се обръща към вас;
    16.   Уважавайте детето, което е направило грешка и може веднага или малко по-късно да я поправи;
    17.   Бъдете готови да помогнете на дете, което търси и бъдете незабележими за дете, което вече всичко е намерило;
    18.   Помагайте на детето да усвои това, което не е успяло. Правейки го, изпълвайте обкръжаващия свят с грижа, сдържаност, тишина и любов.
    19.   При общуването с детето, винаги се придържайте към най-добрите маниери – предлагайте му най-доброто, което имате във вас самите.


Източник: www.yosif.net/...
Ако си се срещнал със себе си и не си се ужасил, значи още не си се срещнал със себе си.

Прекрасни заповеди  :bravo: - но трябва да се четат не веднъж годишно, а веднъж дневно, докато  се забият в главите на родителите!!!

Ако на родителите им дойде прекрасната идея да разпечатат това и за го сложат под магнитче на хладилника, като преди това го обсъдят с децата си, мисля, че биха останали изумени от това, което децата ще кажат, а също, че децата им ще им помогнат да станат родителите, които винаги са искали да бъдат.
Не бях чела тези заповеди, когато един ден ми хрумна да поговоря с единия си син за това, че не съм добър родител. Той ми каза неща, които не очаквах да чуя и от които ме заболя, но това беше повратен момент в моето родителстване.
Децата знаят повече от нас от най-ранно детство, но нас са ни учили, че това е обратното.
Те имат нужда от правила, но искат тези правила да са обсъдени с тях и те да са си казали мнението.
Ако си се срещнал със себе си и не си се ужасил, значи още не си се срещнал със себе си.

Ако си се срещнал със себе си и не си се ужасил, значи още не си се срещнал със себе си.

Янчи! Благодаря отново за прекрасната публикация  :bravo: Абсолютно истини са тези заповеди!!!
Кака, всичко знае...