Автор Заряза всичко за да живее в каравана.

3
В темата има 34 снимки и самия разказ.

22035-0

Бизнесмен от Минск, Беларус се отказа от апартамента под наем в града и сега живее в къща на колела на брега на Минско море (язовир на 10 км. от град Минск).

Младият бизнесмен Евгений намира наистина нестандартно решение на «жилищният въпрос». Вместо да дава по $500 на месец за двустаен апартамент в крайните квартали на града, той си купува каравана. Жилището ще се изплати за 1 година, мъжът е уверен, че това е най-разумното решение за млади хора, които тепърва започват своя самостоятелен живот и мечтаят за нещо повече от 60 квадратни метра в Каменната Планина (квартал в Минск).
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

2.Тихо, уютно място на брега на Минско море, недалеч от санаториума «Юност». Наоколо – горичка, приятен звук от плискащи се вълнички. Независимо, че е петък вечер, наоколо е тихо и спокойно. На 15 метра от водата стои малка каравана. Собственика на този дом, Евгений, заменя града за красотата на природата, но при това не се е отказва от преимуществата на цивилизацията. В неговата малка (само 9 кв. м) ергенска бърлога има буквално всичко за пълноценен живот на един съвременен човек: газов котлон, хладилник, осветление, електричество и тоалетна.

22036-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

4.Заварихме стопанина да се подготвя за нашето идване, разполагаше около караваната походни рибарски столчета. «Малко са влажни, не успяха да изсъхнат след риболова», — констатира Евгений. Той редовно ходи за риба, и естествено не забравя да вземе със себе си и своето жилище. Нашият събеседник започва своя разказ за това как е стигнал до тук.

22038-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

5. «Не отдавна се разделихме с моята приятелка, — признава си той. — Трябваше да живея някъде. Моите родители имат апартамент в Минск, но на моите години на човек вече му се иска да живее отделно. Докато търсех варианти започна световното по хокей, и собствениците апартаменти под наем съвсем си загубиха ума и вдигнаха цените над всякакви разумни нива - $500—700 и даже $900 за едностаен апартамент в центъра на града! Аз много работя (имам интернет-магазин) и не виждам смисъл в това да се дават такива пари за място на което само спиш. При това аз сега разполагам със средства за покупка на малко жилище в Минск, но не виждам смисъл в това, по-добре да вложа парите в бизнеса си».

22039-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

6.«Дълго време работех в Швеция, събирах стартов капитал, — разказва Евгений. — Може да се каже че там се запознах с кемперите. Вие сигурно знаете, че те са много популярни в САЩ, но се оказа, че в Европа такъв вид жилище също е много разпространен. По принцип такъв тип жилища масово се използват от пенсионери тръгнали на пътешествия.  Този кемпер ми е втори, купих го миналата есен, преди го използвах само за риболов или пътешествие. Но един ден си помислих: а защо пък не? Какво губя?»

22040-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

7. Отначало Евгений за няколко дена паркира своя дом в Минск, на един обществен паркинг на улица Одоевски.Но бързо разбира, че това е безсмислено: постоянен шум денем и нощем, пък и охраната от съседната офис сграда започна да ме гледа накриво. И накрая Евгений се премества на брега на Минско море.

22041-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

8.«И ето, тук живея вече около три месеца и мисля, че този период ще се разтегне на много повече – казва той. — Един приятел живее в къща за гости в Ратомка (район в Минск) - плаща $800, друг приятел всеки месец дава по $1200 за едностаен апартамент-студио в Берута (район в Минск). За какво плащат толкова пари? Единият от тях вече започна да се замисля над този въпрос, и скоро ще ходим до Литва да му избираме къща на колела. Може да я паркира до моята. Заедно ще е по-весело.!»

22042-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

9. Евгений хвали своето жилище. По негови думи да се живее през зимата е също толкова комфортно колкото и през лятото. Февруари месец при температура навън минус 20 той е нощувал в къщичката включвайки печката на четвърта позиция от 10. Ако пусна отоплителя на по-голяма степен – става задушно. Къщата на колела успешно преминава теста и с поройните дъждове, които неотдавна се изляха над Беларус. Нито капка вода не влезе в салона.

«Сега по-често ми идват приятели на гости, отколкото когато живеех в града, - усмихва се стопанина на къщата. — И това не е удивително: кой би отказал да хапне вечер след работа шишчета на брега на езерото?»

22043-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

10. Евгений ни прави кратка екскурзия по неговия дом. Еко тоалетна – когато се използва трябва редовно да се зарежда. В Европа на паркингите за кемпери има специално оборудване, с помощта на което резервоарите се чистят автоматично, при нас това се налага да се прави ръчно.

22044-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

11. Водата, която се подава към чешмите в тоалетната и кухнята идва от специален резервоар, който трябва редовно да се пълни или ако има такава възможност да се включи към централен водопровод. На паркингите в Европа такава възможност има на практика на всякъде. Къмпинги с всички необходими комуникации за къщи на колела в Германия или Франция струват около €5—10. При желание в кемпера може да се монтира нагревател и 40 – литров резервоар. И тогава в тоалетната ще имате пълноценен душ.

22045-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

13. Има и телевизионна антена, която едновременно работи и като модем.

22047-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

14. Основното гориво на караваната се намира в две газови бутилки. Газта е нужна за работата на трите котлона на газ, хладилника и отоплителя. Както споменахме по-горе, отоплителя е много мощен. Важна подробност: ако е необходимо, горещият въздух от отоплителя при нужда може да се подава не само към помещението, но и към шкафа за дрехи, което позволява бързо да се изсушат изпрани дрехи.

22048-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

18. Хладилника може да работи на 12 волта, 220 волта или на газ – както си поиска човек.

22052-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

21. Буквално с няколко движения на ръцете кухненската зона се превръща в още едно двойно легло. По такъв начин, в тази каравана относително комфортно могат да пренощуват четири човека.

22055-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

25. Малко сметки. Конкретно  тази каравана произведена през 1995 година му струва около 7 хиляди долара. По думите на Евгений, който подробно е изучил въпроса, за малко пари в Полша или Литва е много трудно да се намери нещо читаво. «Най-вероятно ще се опитат да ви пробутат някоя „кошница“, — сигурен е той. — Аз купих туристическа каравана, произведена в Европа. Има същите, но произведени в Англия, но категорично не препоръчвам да се купуват. Работата е там, че европейските отвътре са направени от алуминий и пластмаса, а английските от екологична дървесина. Пластмасата и алуминия спокойно издържат 20 и повече години, докато дървените подове и шкафчета за толкова години ще изгният тотално».

22059-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

29. Електричеството идва от генератор, който спокойно може да се сложи на 50 метра от караваната и да не се чува шума от него. При максимално натоварване генератора изразходва половин литър бензин на час, но на практика гори около 250-300 грама. По сметките на Евгений, поддръжката на кемпера в месец му струва около $50.

22063-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...