Автор Baltic Dry Index: Най-голям спад в историята

15
Поредна порция факти, които ме карат лееееко да се съмнявам в оптимизма на някои европейски и американски лидери по повод излизането от кризата.
2 картинки и малко текст:
Скоро по пристанищата няма да ходят докери, а мутри с ъглошлайфи и резаци!

22525-0

 Индексът отразява стойността на морските  превоз и за сухи товари (въглища, руда, зърно и т.н.) по двадесетте основни търговски маршрута и обхваща превози, които се извършват с кораби от класовете Handymax, Panamax и Capesize. Индексът падна с над 60% за една година, това е най-големият спад в цялата история на този индекс.
Отнеми на народа неговата история - и след едно поколение той ще се превърне в тълпа, а след още едно поколение ще можеш да го управляваш като стадо.

Макар, че като абсолютна стойност спада не е толкова голям както в миналото,  сега той е от много ниски нива, невъзстановени след първата вълна на супер кризата:

22527-0

Индексът се явява като един от най-обективните индикатори за икономическа активност, тъй като измерва търсенето на суровини в реално време, докато другите икономически показатели, например, данните за потребителски разходи или индексите за потребителски цени, разглеждат това, което вече се е случило. Изследването на BDI е по-ефективно по сравнение с анализа на пазарните цени на суровините, където фактори като ефект на товари-заместители и фючърсни договори, затрудняват интерпретацията на влиянието на цените върху суровините.

ИЗТОЧНИК
Отнеми на народа неговата история - и след едно поколение той ще се превърне в тълпа, а след още едно поколение ще можеш да го управляваш като стадо.

товари-заместители и фючърсни договори, затрудняват интерпретацията на влиянието на цените върху суровините

ето в такива моменти изпитвам комплекс за малоценност  :smile:
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

трудно ми е да си представя 9 кратно намаляване на товарите (съгласно втората графика)  :blink: мисля, че има нещо не съвсем коректно в методите на анализ!

Анализатор, дай сега пак, ама на български бе, човек! :wub:
Аз при една непозната дума зациклям, а тук има само две-три познати и направо блокирах! :faceoff:
От кризата ще излезем само ако сме достатъчно разумни да възстановим българското село и селското си стопанство. Европа изобщо не ме интересува, нито света!
Тези индекси са прах в очите и винаги са били.
Суровини е доста "учена" дума за нещата от първа необходимост, от които се опитват да ни лишат чрез високите цени на вносните боклуци, които купуваме, вместо да си ги произведем.
България, а не света и не Европа трябва да анализираме.
Тук отдавна индексите са паднали по всички графики и фючърът започва тотално да изчезва от намаляване.
Кораборемонтният и корабостроителният завод отдавна не осигуряват работа на Варна и никакви корабни товари няма при нас, промишленото производство е вече равно на нула, а селскостопанското е само начин за изтощаване на земята ни.
Направи графика на това и дай анализ, но и предложение за действия. Екшън план ни трябва и то много спешно!!! :idea:
Ако си се срещнал със себе си и не си се ужасил, значи още не си се срещнал със себе си.

трудно ми е да си представя 9 кратно намаляване на товарите (съгласно втората графика)  :blink: мисля, че има нещо не съвсем коректно в методите на анализ!

Относно методите на анализ, незнам, аз лично не виждам нищо обнадеждаващо в графиката. Относно самата графика в нея няма грешки, достъпът до индекса е свободен и може да се види на много сайтове, например тук. Но най-важното, е че не става дума за намаляване на товарите, а за намаляване стойността за превоз на товарите, която всъщност е производна на количеството товари. Почти едно и също е, но все пак става дума за стойност - цена за превоз.
Отнеми на народа неговата история - и след едно поколение той ще се превърне в тълпа, а след още едно поколение ще можеш да го управляваш като стадо.

От кризата ще излезем само ако сме достатъчно разумни да възстановим българското село и селското си стопанство. Европа изобщо не ме интересува, нито света!

Мен също Европа не ме интересува, защото всъщност тя не ни позволява да развием нашето селско стопанство. Проблема на България, е че с Европа може да преживяваме, но не и да просперираме, а без Европа ще бъдем погълнати от Турция.
Отнеми на народа неговата история - и след едно поколение той ще се превърне в тълпа, а след още едно поколение ще можеш да го управляваш като стадо.

Не вярвам в това. И сега можем да бъдем погълнати от Турция , ако се вярва на появили се вече публикации по тази тема. Ние сме в състояние на приучена безпомощност - това е проблема. Свикнали сме някой отгоре да ни казва какво и кога трябва да се направи, някой друг да мисли и да решава за нас и нашето бъдеще.
Селото може да се възстанови бързо, дори само като се постараем зад всеки градски апартамент да има по една селска къща, за която да се грижим и да си поддържаме градините и дворовете.
В селото, в което аз си купих къща, хората са благодарни, като си купя нещо от магазина или от тях - яйца, месо, зеленчуци... Това е хляб за тях и стимул да отглеждат още продукти.
Вече сме трима нови собственици на къщи в селото и търсим още хора, желаещи да имат селски имот. Хората в селото са обнадеждени и меракът им за съзидание е голям.
Малки стъпки от наша страна, но ефектът е голям! :idea:
Ако си се срещнал със себе си и не си се ужасил, значи още не си се срещнал със себе си.

зад всеки градски апартамент да има по една селска къща, за която да се грижим и да си поддържаме градините и дворовете.
какво искаш да кажеш с това - всички да се върнем на село ли? айде стига толкова селски истории!!!

Лайт, разбира се, че не искам всички да се върнем на село!
Дори не ми е хрумнало!
Та нали ако всички се върнем н село, 80% от хората ще измрат от глад, защото нямат никаква представа как да си отгледат храна?
Но предвид настоящото развитие на нещата в световен мащаб, си мисля, че силното село е единствения шанс за оцеляване на държави като нашата, а и на всяка държава по принцип.
Помисли си само има ли нещо, което ползваш и което не е произведено от Земята? Тялото ти съдържа елементите на земята и се нуждае от храна, която е пак от земята. Дрехите, вещите, компютрите, енергията...ВСИЧКО е от земята и е произведено по "селския начин"- с добив на суровини или отглеждане на култури.
Храната, която купуваме в магазина не никне по рафтовете, а се отглежда грижливо от хората, които наричаме презрително "селяни".
зад всеки градски апартамент да има по една селска къща, за която да се грижим и да си поддържаме градините и дворовете.
какво искаш да кажеш с това - всички да се върнем на село ли? айде стига толкова селски истории!!!
Доста презрително отношение към произхода на храната, която поддържа живота в тялото ти. :dont:
Изказването ти показва или че си наистина много млад, или че годините не са те научили на необходимото за оцеляване в тудни условия.
Винаги съм се възхищавала от един българин, който е платил със свободата и живота си за своята мъдрост и родолюбие. Той се казва Атанас Буров и негови са следните мисли:
"Селото е катализаторът, то е кондензаторът и на добро и на зло. Но само то е способно да спаси от всяка една криза. "
Е, ние сме в криза и още каква!!!!
Дали трябва да се отнасяме така към "селските работи" или е добре да помогнем на селото да започне отново да произвежда храна, преди да спрели да ни я доставят в магазините, защото не сме послушни? :old:
Ако си се срещнал със себе си и не си се ужасил, значи още не си се срещнал със себе си.

Яна, много интересна позиция изказваш, но има едно НО. ние сме се превърнали в животинчета, които консумираме доста повече нещица от храна - дрехи, мебели, техника, телевизия, интернет и др. и за жалост, все по-малко хора се замислят а след това и да осъзнаят, че всичко е с един източник ЗЕМЯТА /за телевизията и интернета сигурно ще се намери някой да поспори, но нейсе/. Храната се поставя не винаги на първо място по понятни причини,  приемаме я за даденост - както казваш никне по рафтовете  :dont: начина може би е друг - всеки да приема и уважава труда и неговия продукт, положен от другите човеци, много по-високо и много по-истински. така ще почнем много повече да ценим и обичаме и другите нам подобни  :idea:
Кака, всичко знае...

всеки да приема и уважава труда и неговия продукт
няма как да сложим под един знаменател труда на лекаря, професора и метача  :dont:

всеки да приема и уважава труда и неговия продукт
няма как да сложим под един знаменател труда на лекаря, професора и метача  :dont:
Кроко, изненадваш ме!
И защо да не можем да поставим под един знаменател труда на тези тримата?  8)
Във Франция има опашка за работа като метач и никога няма свободни места там. Лекаря, професора, адвоката и останалите престижни професии, изискват повече труд и учене, много усилия, за да се научим да ги вършим, освен това са по-добре заплатени и то наистина в пъти по-добре!
Но дали лекарите знаят как да ни лекуват наистина? Имам приятели лекари и приятели професори, и приятели адвокати и още какви ли не, но нито един от тях не е сигурен, че това, което прави, е правилното!
И какво излиза? Че метачът единствен е спокоен, че върши правилното нещо и по правилния начин!
Ние ще станем цивилизован народ само тогава, когато започнем да уважаваме труда на всеки, който се труди.  :idea:
Ако си се срещнал със себе си и не си се ужасил, значи още не си се срещнал със себе си.