Автор Разочароващият Токио

Шибуя е японският Таймс Скуеър или Пикадили Сиркус:

26454-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Шибуя 109 е най-модерния моден магазин с облекла от водещи японски моделиери:

26455-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Ако попитате момиче от японската провинция, къде първо би искала да отиде в Токио – тя ще ви каже точно този адрес:

26456-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

На кръстовището ми се стори, че сградите не са достатъчно високи и аз попитах екскурзовода има ли в Токио по-високи сгради. Потеглихме към квартала с небостъргачите на такси:

26457-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Синдзюку е главен административен и търговски център на Токио. Имено тук се намират токийските небостъргачи. Ние бяхме там в неделя вечерта, когато наоколо беше пусто и нямаше хора:

26458-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Скулптурата LOVE. Същата съм я срещал в Ню Йорк и още в някакъв друг град:

26459-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Единия от небостъргачите е кметството. Човек може да се качи съвсем безплатно:

26460-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

За съжаление няма открити площадки за наблюдение и се налага да снимам през стъклото:

26461-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

В съседния небостъргач има японски ресторант, към който се запътихме. На входа има витрина с пластмасови суши и рула:

26463-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Поръчах си всевъзможни сортове за проба, и, признавам си, че съществена разлика между оригиналните японски и нашите московски не забелязах:

26464-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Е може би само, че има повече риба и по-малко ориз – това е единствената разлика. Нашия гид ни каза, че руската маниера да се топи всяко парче в соев сос предизвиква недоумение в японците. По неговите думи, това убива целия вкус на риба:

26465-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Последно
Още няколко факта за Япония, които малко или много ме удивиха:

- На улицата е забранено да се пуши, може само в специални, херметични стаи за пушене. При това в ресторантите е разрешено да се пуши. Цигарите се продават в автомати, и за да си купите трябва да имате специална карта. Де факто за всички пушачи в страната може да се извади веднага статистика.

- В Токио са забранени хазартните игри. Но токийците са намерили начин как да заобикалят закона. Те организират игри с топчета, нещо като пинбол. Всеки си купува една кофа топчета и играе. Който събере да кажем две кофи с топчета получава за спомен специална табелка. След това тази табелка може да се занесе в съседната сграда, където за нея човека ще получи пари.

- В Япония никъде невидях многослойна тоалетна хартия. Навсякъде, даже в скъпите хотели тя е тънка и прозрачна.

Някой ме беше помолил да снимам как изглежда един японски просяк – ето любувайте се:

26466-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Интересна тема. Ето клипче от прословутото кръстовище


Интересна тема. Ето клипче от прословутото кръстовище

Прекрасно организиран хаос  :biggrin: Единственото нещо, което ми хареса е изкуственият остров и пешеходната му алея  :(

малко силно заглавие - "разочароващият"... не можах да разбера от какво толкова е разочарован автора???