Автор Море от червени макове в лондонския Тауър

9
През тази година в много страни по света се провеждат мероприятия, посветени на стогодишнината от началото на Първата световна война през 1914 година.
Изграждането на инсталацията от керамични макове започва на 17 юли, и рова на лондонския Тауър започва постепенно да се запълва с алени макове. В течение на няколко месеца след това бяха добавени още 888 245 керамични мака, като всеки от тях символизира някакво военно действие от Първата световна война.
Последното, 888 246-о цвете, беше „посадено“ на 11 ноември 2014 година. На 11 ноември 1918 година беше подписано Компиенско примирие, положило край на военните действия.
Морето от червени макове в лондонския Тауър символизира «море от кръв», изливащо се от «плачещия прозорец» на кулата.
17 снимки:

26518-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

1. Морето от червени макове в лондонския Тауър,  разработено от художника-керамист Пол Къминс и театралния декоратор Том Пайпър се нарича Blood Swept Lands and Seas of Red (това е първия ред от стихотворение, написано от неизвестен войник по време на Първата световна война, дословно означава — «Кръв окъпа с червено земи и морета»).

26519-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

2. Започват да „садят“ керамичните цветя през юли. На тази снимка е показано „посяването“ на първото цвете, на 17 юли 2014 година. (Снимка AP Photo | Matt Dunham):

26520-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

3. Официално откриване на художествената инсталация от макове, 5 август 2014 година. (Снимка AP Photo | Matt Dunham):

26521-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

4. (Снимка Reuters | Toby Melville):

26522-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

5. Отблизо. (Снимка Chris Jackson — WPA Pool | Getty Images):

26523-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

6. Още по-близо. Може да се видят и най-дребните детайли на  керамичния мак,  Лондон, 29 октомври 2014. (Снимка Reuters | Peter Nicholls):

26524-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

7. Снимка на британски войник от Първата световна война. (Снимка Peter Macdiarmid | Getty Images):

26525-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

8. Арт-инсталацията привлича около пет милиона посетителя. (Снимка Reuters | Neil Hall):

26526-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

9. Море от червени макове в лондонския Тауър. По-точно от 888 246. (Снимка Dan Kitwood | Getty Images):

26527-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

10. Кралицата на Великобритания Елизабет II сред керамичните макове, 16 октомври 2014. (Снимка AP Photo | Kirsty Wigglesworth):

26528-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

11. Това е така нареченият «плачещ прозорец» — червените макове са монтирани така, сякаш се стичат от прозореца на кулата.

26529-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

12. Посетители, 30 октомври 2014. (Снимка Carl Court | Getty Images):

26530-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

13. Наистина море от макове. (Снимка Reuters | Toby Melville):

26531-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

14. (Снимка Reuters | Luke MacGregor):

26532-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

впечатляващо  :bravo: само не мога да разбера защо не си вземат поука от цялото това "кърваво море" изляло се през 1914-1918 година в Европа  :old:

впечатляващо... и същевременно много тъжно  :(
Кака, всичко знае...