Автор Ноу-хау

15
28579-0

Видях във вестника две обяви. На едната с големи букви пише «Купувам», на другата «Продавам». Също така е изписан телефонен номер – един и същ на двете обяви. И повече нищо. Стана ми интересно какво толкова продават и купуват. Реших да им звънна.
- Какво продавате?
- Ами всичко, няма значение, - отговори ми мъжки глас. – Какво искате да си купите?
- Кози продавате ли, - питам аз, макар че абсолютно не ми трябва коза – просто ми е любопитно какво ще ми отговорят.
- Разбира се, за двеста лева устройва ли ви цена?
- Добре, трябва да си помисля малко.

Изчаках малко и отново звъннах.
- Ало, какво купувате?
- Абсолютно всичко, - отговаря ми същия глас. – Какво искате да продадете?
- Коза, - казвам аз.
- За колко пари?
- За двеста и петдесет лева.
- Ще я купим.

Странна работа. Попитах за адреса и на следващия ден отивам при тях както се бяхме договорили. Влизам в офиса – зад едно бюро седи мъж, в ъгъла на едно килимче лежи коза и дъвче нещо. До нея стои клетка с папагал, самовар, колело, голям барабан и още някакви неща.
- Аз идвам за козата. По обявата.
- Заповядайте, казва се Спаска. Ако не бъркам вие искахте да я купите и веднага след това да я продадете?
- Точно така, - отговарям аз, гледайки съмнително мъжа.
- Една секунда, сега ще попълним всички бланки за продажба и покупка на козата. Дайте ми двеста лева и се разпишете ето тук.

Давам парите и се разписва.
- А ето за вас 250 лева за козата. Сега се разпишете тук.
Взимам парите.
- Чакайте, - казвам аз, разкъсван от любопитство, - във всеки бизнес трябва да има печалба. Няма как да работите на загуба!
- Разбира се, че няма. Но това е тайна. Ноу-хау, така да се каже. Но тъй като ние продаваме всичко, то можем да ви продадем и него. Между другото, съвсем евтино, за сто тридесет и седем лева и шестдесет и осем стотинки.

Аз без да казвам нищо отброих парите и ги подадох на мъжа.
Мъжът прибра парите в чекмеджето на бюрото, помоли ме да се разпиша на още една бланка и, усмихвайки се мило ми каза:
- Вашата сделка с козата «Купих-Продадох» ви донесе петдесет лева печалба. Нали така??
- Така.
- Нашата сделка «Продадох-Купих», която удовлетвори вашето любопитство, ни донесе печалба осемдесет и седем лева и шестдесет и осем стотинки.
- Добре, а защо точно и седем лева и шестдесет и осем стотинки? – попитах аз почесвайки се по главата.
- Аааа, това вече е друга тайна. Искате ли да я купите?   :gigi:

През това време вратата на офиса се отвори и влезе още един посетител.
- Идвам за барабана, - каза той. – По обявата.


от интернет

 :rofl: :bravo: :bravo: :bravo:
Кого, отдавна не се бях смяла така!
Ако си се срещнал със себе си и не си се ужасил, значи още не си се срещнал със себе си.