Автор 5 кратки и мъдри притчи

14
Защо всички обичат притчите – защото са кратки, но с дълбок смисъл. При това тази дълбочина се променя с времето – всеки път ние виждаме в тях нещо ново. Те ни поучават и развличат, и при това съвършено не натоварват – имено така ни се иска да се учим в живота.

За любовта

30358-0

— Каква е разликата между «Харесвам» и «Обичам»?
— Когато едно цвете Ви харесва, вие го откъсвате. Но ако обичате едно цвете, Вие ще го поливате ежедневно.

За приятелите

30359-0

Попитали един мъдър човек: «Колко вида приятелство има?»
– Четири, – отговорил той.
Има приятели, като храната – имаш нужда от тях всеки ден.
Има приятели, като лекарствата – търсиш ги, когато не се чувстваш добре.
Има приятели, като болестите – те сами те търсят.
Но има и такива приятели, като въздуха – те не се виждат, но винаги са с теб.

Как ни влияят думите?

30360-0

Говорят си двама приятели:
– Моята жена е толкова занемарена и неакуратна! Аз постоянно и го повтарям, но с всяка година става все по-зле и по-зле.
На което втория му отговаря:
– А моята е страхотна съпруга и домакиня! И с всяка година е все по-добра и по-добра! Аз също постоянно и говоря за това.

Това, с което е пълна душата…

30361-0

Веднъж няколко човека нарочно силно се смеели и подигравали над един мъдър човек, когато той преминавал през техния квартал. Той всичко чувал, но им отговорил с усмивка и пожелания за здраве. Някой го попитал:
– Ти се усмихваше и пожелаваше на тези хора да са живи и здрави, наистина ли не изпита към тях никаква злоба?
На което мъжа отговорил:
– Когато отида на пазар, аз мога да похарча само това, което имам в своето портмоне. Същото е и при общуването с хора – аз мога да давам само това, с което е напълнена моята душа...

Винаги започвай от себе си

30362-0

Една семейна двойка се преместила да живее в нов дом. На сутринта, още сънена, жената погледнала през прозореца и видяла съседката, която простирала пране.
– Виж, колко е мръсно прането й, – казала тя на мъжа си.
Но той четял вестник и не обърнал никакво внимание на това.
– Сигурно няма хубав сапун, или съвсем не умее да пере. Трябва да я науча.
И така всеки път: когато съседката простирала прането, жената се удивлявала на това, колко е мръсно.
В едно прекрасно утро, поглеждайки през прозореца за пореден път, тя възкликнала:
– О! Днес прането е чисто! Сигурно се е научила да пере!
– Не, – казал мъжа, – просто днес станах по-рано и измих прозореца.

Цяла седмица чакаме петък, цяла година чакаме лятото и цял живот чакаме да сме щастливи!
Обичай всички, доверявай се на малцина, не навреждай на никого.Всеки има право да прахоса живота си както реши!

Кати, пркрасно  :bravo: :agree: Доказателство, колко силни са думите е краткостта на тези толкова ценни притчи :bravo: :bravo: :bravo:
Благодаря ти  :agree: !!!
Кака, всичко знае...

Много красиви думи  :bravo:. Мъдростта винаги е кратка и красива!!!