Автор Барселона от птичи поглед, фотопътешествие (34 снимки)

2
Толкова много наши сънародници заминаха да работят и живеят в Испания, а в българското пространство на интернет има много малко информация за тази красива и слънчева държава. С тази тема ще се опитам поне малко да запълня тази празнина. Специално за всички Мотиватори едно кратко, но красиво пътешествие до Барселона. В продължението 34 снимки via Gelio

Барселона е втория по население град в Испания. Население — 1,6 милиона души. Столица на автономната област Каталония. В предградията живеят 3,2 милиона души, а в провинцията населението наброява 5 млн. жители. Барселона е важна туристическа дестинация в европейските маршрути - перлата в туристическата корона на Испания.

11113-0


Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Барселона е разположена на брега на Средиземно море, на 120 километра от границата с Франция.

11114-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Ешампле или "Новия Град" е най-населения район на Барселона. В града е приложена праволинейна планировка, която е и една от забележителностите на Барселона.

11115-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Правите и широки улици на Ешампле в съответствие с проектите на архитекта Идефонс Серда, образуват правоъгълни квартали с характерни скосени ъгли. Такова планиране позволява много свободно движение на транспорта, добра осветеност и вентилация. Благодарение на октогоналната форма на кварталите се получава и много добра видимост на кръстовищата, а допълнителната свободна площ на ъгъла на всеки квартал се използва за кратковременно паркиране на автомобили.

11116-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Булевард  Диагонал  е улица пресичаща целия град по диагонал от границата на община Есплугес-де-Льобрегат до морето.

11117-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Гран Виа – една от най-главните улици в Барселона. Дължината на Гран-Виа е около 13,1 километра, което я прави най-дългата улица в Испания.

11118-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Главната забележителност на Барселона е Храма на Светото Семейство, също така известен под името Саграда Фамилия (Sagrada Familia). Основното творение на  Антонио Гауди.

11119-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Храма се строи за сметка на частни дарения от 1882 година, което го прави един от най-дългите  като време строежи в света.

11120-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Фасадата на страстите. Кулите на Събора на Светото Семейство завършват на върха с пинакли (Pinnacle) с керамична облицовка и скрити във вътрешността си вити стълби.

11121-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

По замисъла на Гауди храма трябва да бъде с 18 кули. 12 от тях, по четири на всяка фасада, с височина от 98 до 112 метра ще бъдат посветени на дванадесетте апостола.

11122-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Четирите 120-метрови кули над средокрестието в чест на Евангелистите ще обкръжат централната 170-метрова кула на Исус, а малко по-малката по размер камбанария на Дева Мария ще бъде разположена над апсидата. С построяването на централната кула църквата трябва да стане най-високата в света.

11123-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Фасадата на Рождество Христово

11124-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

За бързото завършване на строежа пречи сложността при изработката на каменните блокове, формиращи ексцентричните форми на сградата. Според компютърните модели всеки такъв блок има нужда от индивидуална обработка и напасване към останалите. Освен това затруднения възникват и поради факта, че Гауди е работил навремето без чертежи. Съгласно данни на испанското правителство, сградата ще бъде напълно завършена не по-рано от 2026 година.

11125-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Самия Гауди е посветил на храма 40 години от своя живот. Когато са го питали дали не се страхува, че няма да доживее края на строежа, той е отговарял: «Аз имам много време, тъй като моя главен клиент в Бог, а той на никъде не бърза.»

11126-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

До края на своя живот, даже захвърляйки архитектурната си практика, Гауди изцяло е бил погълнат от строежа на храма. В края на своя живот Гауди става много ексцентричен на почва религиозен фанатизъм. Той на практика не излизал от своята работилница. Разсеяността на архитекта става и причина за неговата смърт, когато той по невнимание бива блъснат от трамвай.

11127-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Каса Мила. Жилищна сграда построена през 1910 година от Антонио Гауди. Това е последната светска творба на архитекта преди той изцяло да се посвети на храма Саграда-Фамилия. През 1984 година Каса Мила става първото съоръжение на 20 век включено в списъка на всемирното наследство на ЮНЕСКО.

11128-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Улица Avinguda de la Reina Maria Cristina, която стига до площад Испания

11129-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Кулата Агбар 34-етажен небостъргач на булевард Диагонал. Отвън цялата сграда е покрита с правоъгълни стъклени панели, които се задвижват от сензори в зависимост от външната температура.

11131-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Хотел "W Barcelona" Малко прилича на хотел Бурдж ал-Араб в Дубай.

11132-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Олимпийското пристанище на Барселона.

11133-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Плажа Балминс.

11134-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Стадиона "Ла Монументал" На този стадион през 2011 година беше проведена последната в историята на Каталония корида. Властите забраниха тази вековна традиция под напора на защитниците на животните.

11135-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Стадиона "Камп Ноу" – това е най-големия стадион в Европа. Той събира 99 354 зрителя. Също така се явява домашен стадион на футболен клуб "Барселона".

11136-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Олимпийския стадион Луис Компанис. Главната арена на Олимпийските игри през 1992 година. 70 000 зрителски места.

11137-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Олимпийско село.

11138-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Телевизионната кула Монжуик. 136-метровата кула е разположена в центъра на Олимпийския парк и изобразява атлет държащ факела с Олимпийския огън.

11139-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Площад Колумб. В центъра на площада е разположен монумент в чест на Колумб. Той е бил построен за Световното изложение през 1888 година и е разположен на същото място където Колумб се е върнал след своетопърво пътешествие до Америка.

11140-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Да се загубиш в Барселона е много трудно...

11141-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

...но е възможно.

11142-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...