Автор Париж - поглед от кулата Монпарнас, фотопътешествие, 21 снимки

3
В продължение на разходката ни из Барселона сега искам да ви разходя из Париж. 22 снимки и кратко описание към тях via cr2

11394-0

Навремето казваха, че най-хубавите гледки в Париж се виждат от Айфеловата кула, тъй като само от там не се вижда „тази грозотия”. Времената се промениха и сега никой не може да си представи Париж без Айфеловата кула, а грозотия наричат една друга кула - Монпарнас. От вън тя наистина е ужасна, обаче гледките които се откриват от нейния покрив не са никак лоши. Между другото от Монпарнас много добре се вижда Айфеловата кула, така че когато избирате на коя кула да се качите – изберете Монпарнас. От там и Айфеловата кула се вижда, и опашки почти няма, и на приятелите си по-малко ще обяснявате кой е този град.  :smile:
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

И така- 57 етажа, 210 метра.




1. В началото на 70 –те години на миналия век в парижския квартал Монпарнас построяват офисен небостъргач. Сградата прилича на зъб, забит в града и силно се отличава от основния тип сгради в центъра на Париж. Парижани обаче бързо разбират каква грешка са допуснали и след Монпарнас построяването на нови небостъргачи се забранява. Облика на града се запазва, а на покрива на „зъба” изграждат площадка за наблюдение. Ето там и ще се качим.

11395-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

2. 14-и градски окръг, квартал Монпарнас. Едноименното гробище. Сред другите известни личности там също така са погребани писателя Ги дьо Мопасан и математика Жул Анри Пуанкаре.

11396-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

3. Айфеловата кула и 6-а линия на метрото.

11397-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

4. По-близо.

11398-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

5. Латинския квартал на Париж. Названието произхожда от латинския език, на който някога са преподавали в Сорбоната. По-рано тук са се заселвали студенти, сега жилищата тук не са по джоба на учащите се.

11399-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

6. От дясно се вижда църквата Сен-Сулпис, известна от "Шифърът на Леонардо" на Дан Браун. Тук Сайлас търси крайъгълния камък. През нея минава Парижския меридиан, който до въвеждането на Гринуич се е считал за нулев. Малко по-напред и вляво се извисява църквата Сен-Жермен-де-Пре – на най-старото парижко абатство, а още по-далеч се вижда Лувъра.

11400-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

7. Дясната кула на камбанарията Сен-Сулпис е била частично разрушена от пруските войски преди 140 години. Не е ясно защо не е възстановена.

11401-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

8. Дома на инвалидите (Les Invalides ). Тук са погребани Наполеон и неговите роднини, а също така и много френски военноначалници.

11402-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

9. Люксембургската градина и дворец. На фона на града изглежда по същия начин като островче както и Люксембург изглежда на фона на Европа. Не съм сигурен има ли връзка между двореца и малката държава освен названието?

11403-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

10. Той по-близо. Малко по-назад се вижда Света Богородица (Notre-Dame de Paris)

11404-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

11. Пантеона – гробница на великите хора на Франция. Тук са погребани Волтер, Жан-Жак Русо, Виктор Юго, Пиер и Мария Кюри. През 2002 година тук беше препогребан Дюма-баща.

11405-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

12. От ляво се вижда Националния център на изкуствата и културата „Жорж Помпиду”, отдясно Света Богородица.

11406-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

13. Градски пейзаж.

11407-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

17. Започва да се стъмнява.

11411-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

19. Не се правя на оригинален – окото на Саурон  :smile:

11413-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

21. Най-разпространения сувенир е ето тази глупост. За 15 евро човек го снимат на бял фон, а след това го изрязват и слагат на фона на градския пейзаж. Понякога не много точно, остават остатъци от фона. Но пък има опашка от желаещи.

11415-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Братовчед ми ме кани 3 /три/  :blink: години подред да му отида на гости във Франция, и аз все му отказвам. Кога ли ще спре да ме кани  :upset:  :biggrin: