Автор Едно пътуване до Рилските езера или как изглежда Рила в час пик!

8
Здравейте приятели. Както ви обещах по-рано, днес ще ви покажа как си прекарах времето по празниците, от 06.09.2013 до 08.09.2013г.
98 снимки в продължението (да, именно – деветдесет и осем  :sm_biggrin:)

13942-0

От много време си мечтаех да посетя седемте рилски езера. 2 седмици преди нарочената дата аз и моите приятели започнахме да планираме пътуването. Тъй като обиколката на всички езера заедно с качването и слизането отнема цял ден беше решено, че ще има две нощувки. Втория въпрос беше къде да нощуваме. Единия вариант беше Сапарева Баня, а втория Паничище. Разбира се за любителите на приключения и за по-опитните планинари има още много други варианти, но там вече няма да има хотелски лукс. Става дума за нощувки в хижи. Такива хижи има на Скакавица, горе до езерата има две хижи, но както вече казах условията там са спартански-големи спални, общи тоалетни и т.н.

Избрахме Паничище (тъй като е по-близо до лифта). А хотела на който се спряхме се казва Магнолия. Хотела го избрахме в интернет, нощувката в двойна стая излиза 70 лв. Рекламата на хотела обещаваше безплатно джакузи, сауна, интернет.  В последствие се оказа, че джакузито и сауната не работят, а интернета ту го имаше, ту не. Стаите бяха леко занемарени, в банята имаше плесен, а в шкафа където би трябвало да има хладилник – нямаше нищо… 
Но като цяло хотела не беше лош. Стандарт 3 звезди, ама не поддържан. Лично за мен обяснението беше в липсата на конкуренция. В Паничище има два или три хотела и всички са пълни. Поне нашия беше.

13943-0

Ето например как изглеждаха електриките в нашата стая

13944-0


На 06.09 се настанихме в хотела. Вечеряхме и легнахме да спим за да сме бодри на сутринта. Утре беше големия ден. Ще направя леко отклонение. Знаете ли, винаги съм асоциирал планината и разходките по нея със спокойствие, уединение, сливане с природата. Това което ми предстоеше да видя утре разби всички мои виждания на пух и прах. Все бях чувал че по празниците има много хора на рилските езера, но …… НО……НО…. Вижте по-добре сами.
Снимки от прозореца на колата с която пътуваме към лифта. От хотела до лифта са около 4 километра.

13946-0

Усещате ли за какво ви говоря?  :biggrin:

13947-0

Малко преди лифта имаше бариера. Всичко след бариерата се води платен паркинг. 5 лева на ден. Ето тук вече сме паркирали колата на „паркинга”, който всъщност е останалата част от улицата до лифта…

13948-0

Паркинга:

13949-0

Малко по-нагоре цирка е пълен, чак шатрите са скъсани. Лафа е такъв…
Панаири, панаири, панаирииии...

13950-0



На касата за лифта има няколко човека опашка

13953-0

Опашката поглед от другата страна

13954-0

Ето една карта на местността:

13955-0

Има три начина за да стигне човек до горе:
1.   С лифта. Най-лесно, бързо, с гледка докато се возиш. Лифта струва 18 лева в двете посоки.
2.   С джип. Малко екстремно ми се стори. Голямо друсане в джипове на незнайно колко години, прахоляк и т.н. Цена 15 лева в двете посоки или за колкото се спазариш.
3.   Пеша. Най-бавния начин. Разбира се трудно + екстремно докато летят джиповете от точка 2 покрай теб…
4.   Бях чувал че предлагат и качване с катъри, но такива  не видях. И чесно казано не мога да си представя в цялата тази лудница и катъри…
Ето ги джиповете:

13956-0


Направи ми впечатление разнообразието в стиловете на обличане. Ето една планинарка бодро крачеща нагоре…

13958-0

Джипа чака с отворени врати

13959-0

Също така ми направи впечатление присъствието на доста деца. Прехода по принцип не е много лек…

13960-0


Маршрутките-джипове потеглят нагоре

13962-0

А ние с лифта. На опашката за билети чакахме около 40 минути.

13963-0

Отначало е ниско, после става доста по-високо и се откриват красиви гледки.

13964-0

Гледките и атмосферата като цяло веднага бяха развалени от ръмжащите, гърмящи, пушещи и вдигащи прахоляк под нас джипове…

13965-0


На някои места мисля не е лоша идея да сложат светофари  :D

13967-0

Малко пешаци и гледка

13968-0


И вече сме горе. Лифта горе е на няколко крачки от хижа „Рилски езера”. Ето я и нея:

13970-0

Виждате ли точиците по билото на планината в далечината? Да, именно това не са партизани, това са туристи…

13971-0