Автор 11 професии, които повече не съществуват

9
21 снимки и коментари:

Само се замислете колко стремително се променя света. Когато бях в десети клас аз ходех до пощата за да си поръчам телефонен разговор с баба, която живееше в съседния град. А млякото (и бирата също) купувахме от познати, и това беше най-хубавото мляко (и бира!) от всички, които някога съм пил. За някакви си 20 години всичко толкова много се промени, че много професии се превърнаха в рядкост и престанаха да съществуват.

Момчета подреждащи кегли в зала за боулинг, в последствие заменени от автомати.

18852-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Човека – будилник също остана без работа. Да се събуждаме на време сега ни помагат най-различни устройства.

18854-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Резачи на лед. Днес никой не пренася лед от място на място, защото използваме хладилни агрегати. Между другото професията на резачите на лед е била много опасна, много работници след пропадане в ледената вода са оставали завинаги там.

18857-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Човек - радар. Откриването на вражески самолети вече е напълно автоматизирано.

18859-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Ловци на плъхове. Десетки хиляди жители в Европа са се занимавали с контрол над популациите от плъхове в градовете, помагайки по такъв начин на обществото да избягва разпространението на опасни за човека инфекции. Независимо от това против чумата този метод се оказва безполезен.

18861-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Фенерджия. Преди да бъде изобретено електричеството, паленето, гасенето и поддръжката на уличните фенери се е извършвала от специално обучени за това хора с дълги пръчки.

18864-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Млекар. Съвременните методи за консервация и съхранение на млякото преди са били недостъпни, затова млякото е трябвало да бъде доставено до клиента възможно най-бързо за да не вкисне.

18865-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Трупчия. Днес имаме разработени технологии и инфраструктура за транспортиране на трупи, но в миналото всичко това се е правило на ръка.

18867-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Телефонистка. Телефонните оператори бяха неразделна част от телефонната мрежа. И независимо от това, че телефонна е изобретен отдавна, нуждата от телефонистки отпадна съвсем наскоро – преди има няма 20 години.

18868-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Похитители на трупове. През 19 век служителите и студентите в медицинските университети имат огромни юридически трудности при получаване на трупове за обучение. Затова те нелегално наемали похитители на трупове, които нощем изравяли наскоро заровени тела.

18870-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Заводски лектор. Грубо казано тази професия "прерасна" в преподавател. Собствениците на фабрики често са наемали лектори срещу заплащане, които развличат и обучават персонала по време на работния процес. Мислите, че това е ставало по собствено желание? Не – и тук не се е разминало без намесата на профсъюзите.

18871-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Интересна тема за размисъл. А кои ли професии ще отпаднат след 20 години  :upset:

 Похитители на трупове...Боже мили  :biggrin:
О,слабост - твоето име е жена!

Похитители на трупове...Боже мили  :biggrin:

Ей на това му се казва тежка физическа и психическа работа  :biggrin:

Похитители на трупове...Боже мили  :biggrin:

Ей на това му се казва тежка физическа и психическа работа  :biggrin:


но пък пълна с адреналин  и най-важното... че за това ти плащат  :sm_biggrin: :idea:

Като изключим тези с труповете, което според мен не е било никаква професия ами чисто мародерство онези юнаци с радарите ме развеселиха. Не бях виждал в такива по нучно популярните канали.
Да приберем навреме хляба на народа!

кой е будил човека будилник??

(Attachment Link)

А какво ще кажете за млекарската професия колеги  :biggrin:. Докато мъжете на хубавите домакини превиват гръб нейде, хубавци с вратовръзки и бели ризки разнасят прясно млекце  :D

Човек-радар или плъхар биха били любимата ми професия  :D

Много интересна тема :) За някои професии не бях чувала до сега!