Автор 15 неща, които са се променили до неузнаваемост

7
Ролери с педали, спасителни матраци, твърд диск с тегло 1 тон, невероятно красиви тостери и други вещи от миналото, които днес изглеждат по съвсем различен начин.

Ще има 15 снимки и коментар към тях.

18978-0

В началото на новия, ХХ век, в САЩ вече са се пързаляли на ролкови кънки, които по своята конструкция и конфигурация частично приличат на съвременните. А в Швеция и Дания имат голяма популярност ролерите с педали Takypod, изобретени от Едуард Петрини. Удивително, е че изглеждат доста съвременно – спокойно може да се продават в някой магазин редом до Сигуей (Segway) например.
Бжжж бжжжж бззз...

2. През 1956 година компанията IBM представя своята първа постоянна памет с твърди магнитни дискове. Тегло е било над 1 тон, а капацитета 5 мегабайта данни. Сега, половин век по-късно, най-слабия iPhone 5S тежи само 112 грама и има 16 гигабайта памет – приблизително 3200 пъти повече.

18979-0
Бжжж бжжжж бззз...

3. Така са изглеждали американските спасителни жилетки за матроси. По-точно спасителни матраци още през 1917 година.

18980-0
Бжжж бжжжж бззз...

4. Един от първите масови калкулатори Marchant XLA (1913 година). Не се побира в джоба. Предназначен за големи магазини и каси на банкови клонове. Отделно към него се е прилага инструкция за употреба със 130 страници.

18981-0
Бжжж бжжжж бззз...

5. Първата електрическа ръчна бормашина на немската фирма Fein (1895 година). През XIX век даже инструментите са изглеждали като скъп мебелен аксесоар.

18982-0
Бжжж бжжжж бззз...

6. Една от първите американски перални машини с електрическо задвижване -  Thor (1908 година). Машината има дървен барабан, който редувал осем оборота по часовниковата стрелка и осем на обратно. Съединяването на барабана към вала на двигателя е било реализирано с помощта на малка ръчка.

18983-0
Бжжж бжжжж бззз...

7. Първата косачка (1916 година) експериментално е била използвана няколко седмици в Ботаническата градина на Мисури. Тя е била толкова шумна, че е била спряна доставката на първата партида такива машини. По тиха версия се появява чак след една година.

18984-0
Бжжж бжжжж бззз...

8. Звуков локатор в САЩ (1921 година). По този начин американските военни са прослушвали въздушното пространство преди по-малко от сто години.

18985-0
Бжжж бжжжж бззз...

9. Първият действащ принтер в историята, базиран върху изобретението на математика Чарлз Бебидж от 1834 година. Това е огромен модел на механичен компютър, който е имал функцията за автоматичен печат и се е наричал « Difference engine ». Изцяло модела е бил сглобен по стари чертежи 150 години по-късно.

18986-0
Бжжж бжжжж бззз...

10. През 1905 година немеца Карл-Людвиг Неслер демонстрира своето изобретение – апаратно химическо къдрене. Изглеждало е по следния начин: по време на презентацията на апарата в косите на модела се навиват дванадесет дълги и доста тежки месингови пръти, свързани към подгряващ електрически апарат. Цялата процедура траела около пет часа.

18987-0
Бжжж бжжжж бззз...

11. Тостер на фирмата Frary & Clark (1924 година) – не е най-първия, но е най-красивия. Сега такива никъде не правят.

18988-0
Бжжж бжжжж бззз...

12. Кулата Ворденклиф (1901–1917 години) – първата безжична телекомуникационна кула, създадена от Никола Тесла и предназначена за търговска трансатлантическа телефония, радиоизлъчване и демонстрация на безжично предаване на електроенергия. Интересна е поради факта, че така са можели да изглеждат кулите на мобилните оператори преди сто години – представете си хиляди такива кули!

18989-0
Бжжж бжжжж бззз...

13. Американска портативна радиостанция (1921 година) за успокояване на детето в количката или в легълцето; бебефон от началото на миналия век, голям и внушителен.

18990-0
Бжжж бжжжж бззз...

14. Ортопедични тренажори (1893 година), измислени от шведския лекар Густав Цандером. Били са изключително популярни сред стокхолмската аристокрация.

18991-0
Бжжж бжжжж бззз...

15. Вече приличат на лаптоп в отворено положение, но съвършено необичайни устройства в сгънато състояние – черни кутии с малки екрани, приличащи повече на съвременните касови апарати. Първите лаптопи: Gavilan (1983 година) и Grid compass (1982 година).

18992-0

Благодаря за вниманието.
Бжжж бжжжж бззз...

Много любопитна темичка  :idea: Къде ли мога да пробвам едно такова тренажорче  :biggrin:

10. През 1905 година немеца Карл-Людвиг Неслер демонстрира своето изобретение – апаратно химическо къдрене.
(Attachment Link)

Е този сноп кабели, никога не бих си тупнала на главата  :cranky: То суета, суета, но ... и ние имаме граници  :P :smile:
Кака, всичко знае...

8. Звуков локатор в САЩ (1921 година).

(Attachment Link)

Тази професия ми изпълва душата  :P. Защо не съм се родил преди 100 години - щях да съм най-добрия локатор (ако ме видите на живо ще разберете защо)  :D

Тази професия ми изпълва душата  :P. Защо не съм се родил преди 100 години - щях да съм най-добрия локатор (ако ме видите на живо ще разберете защо)  :D

Добра идея, Kroko  :up: ::) Може някой ден да си спретнем сбирка на Мотиваторите  8) :biggrin:
О,слабост - твоето име е жена!

3. Така са изглеждали американските спасителни жилетки за матроси. По-точно спасителни матраци още през 1917 година.

18980-0
Като се напоят с вода дали няма да тежат прекалено много?