Автор Репортаж от един американски самолетоносач.

6
Веднага искам да предупредя, аз не съм специалист в морските терминологии, затова може да греша в някои названия на предмети и съоръжения на кораба.
Самолетоносачът USS Midway се базира в град Сан Диего, щата Калифорния. Това е най-първия тежък американски самолетоносач. Той е построен веднага след Втората Световна война през 1946 година. До 1992 година е на въоръжение във флота на САЩ.

57 снимки, източник, превод Banshee

19537-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Нашия урок по устройство на самолетоносача с наименование USS Midway (CV-41) започва в град Сан Диего, щата Калифорния. Вид на кораба отгоре.

19538-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Самолетоносача "Мидуей"е първия по рода си кораб в света. Той е построен веднага след Втората Световна война през 1946 година и до 1992 година е бил на въоръжение във флота на САЩ. За 47 години служба този самолетоносач е бил задействан на практика във всички световни конфликти, включително и Карибската криза, войната във Виетнам и операцията "Пустинна Буря".

19539-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

През 2004 година самолетоносача е преоборудван в музей и закотвен в центъра на града. Днес той приема на борда си многобройните туристи.

19540-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Преди бях виждал подобни кораби отдалеч в пристанището Норфолк, в Северна Каролина, но само отдалеч. Дължината на "Мидуей" е 296 метра, водоизместването е 64 000 тона. Дизеловият двигател с четири турбини, може да задвижи кораба със скорост до 60 км/ч. Способен е да носи до 60 бойни самолета и хеликоптера. Общо обслужващия персонал на кораба е съставен от 4 104 човека. Палубата е мини летище с коридори за излитане и кацане. Отначало пистата е била само една, но през 1965 година кораба е модернизиран и пистата е променена на V-образна.

19541-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Самолетоносача има три основни нива: на най-горното се намира Командната кула и Кулата за контрол на полетите. Тук се извършва излитането и кацането на самолетите, а също така и контрола върху въздушното пространство.

19542-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Следващото ниво е предвидено за самолетни хангари, работилници, каюти и други служебни помещения. Самолетите се издигат на палубата с помощта на асансьори.

19543-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

На най-долните нива са разположени машинното отделение и различни технически помещения.

19544-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Кораба е толкова огромен, че за да се огледа целия са необходими няколко дена. Ние бяхме на горната палуба където е разположен музея на морската и палубна авиация на САЩ от втората половина на миналия век, също така посетихме командния отсек и някои технически помещения на кораба.

19545-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Стратегически бомбардировач A-3 Skywarrior. Снет от въоръжение през 1991 година, след 41 години служба.

19546-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

F-14 Tomcat, станал известен след филма "Топ Гън"

19547-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Изтребител F/A 18 Hornet все още здрав и на служба.

19548-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Въоръжение.

19549-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Авиационни бомби.

19550-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Изтребител F4 Phantom. Използван по време на войната във Виетнам.

19551-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Изтребител F4 Phantom II, по-късна версия.

19552-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

А-6 Intruder – щурмови самолет.

19553-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Хеликоптера SH-2 Seasprite се използвал най-вече за обслужване на самолетоносача и доставка на различни товари на борда. Причината е че такъв кораб не винаги може да се приближи до пристанището.

19554-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Противокорабен хеликоптер SH-3 Sea King. Може да каца на вода.

19555-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Вътре в спасителния хеликоптер.

19556-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Въоръжението на щурмовия хеликоптер

19557-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

F-8 Crusader, реактивен изтребител, враг номер едно за виетнамските Мигове.

19558-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Самолет за радиолокационна поддръжка E-2 Hawkeye.

19559-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Качваме се на капитанския мостик.

19560-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

От тук се разкрива страхотна гледка към акваторията на залива.

19561-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Всичко е като на истински кораб – щурвал и навигационни прибори.

19562-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Дъска с разписание на дежурствата.

19563-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Различни уреди над масата за избор на маршрута.

19564-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Индикатор за състоянието на двигателя.

19565-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Прибори за навигация.

19566-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...