Автор Произход на известните световни марки

4
В днешно време всичко е марково. Всеки се старае да се накичи с модни названия и лога. Обаче не всеки знае, от къде тези марки са получили своите наименования. Така, че това е тема за всички желаещи да се просветят по въпроса  :idea:

20819-0

50 марки в продължението!...
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

1. Adidas — в чест на основателя на компанията Ади (Адолф) Даслер.

20820-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

2. Яндекс — образувано от Yet Another Indexer (още един индексатор).

20823-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

3. Adobe — наречена в чест на река Adobe Creek, която е текла зад дома на основателя на компанията Джон Уорнок.

20824-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

4. Apple — ябълка — любимия плод на основателя на компанията Стив Джобс. След три месеца безуспешни опити да измислят име за новия бизнес, той поставя ултиматум на своите партньори: "Ще нарека компанията Apple, ако до 5 часа не предложите нещо по-добро".

20825-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

5. Apples Macintosh — наименование на сорт ябълки, продавани в САЩ.

20826-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

6. Google — наименованието произлиза от думата Googol, означаваща единица със 100 нули. А Google е било написано на чека, който получават основателите на проекта от първия си инвеститор. След това те кръщават търсачката именно с това име.

20827-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

7. Hotmail — На Джек Смит (Jack Smith) му хрумнала идеята за достъп до електронна поща през web от всяка точка на света. Когато Сабир Бхатиа (Sabeer Bhatia) се появил с бизнесплана за тази услуга, той преровил всички думи, завършващи на "mail" и в края на краищата се спрял на hotmail, тъй като в състава й влизали и буквите HTML, езика, използван за написването на web-страниците.

20828-0

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

8. HP (Hewlett-Packard) — основателите на компанията Бил Хюлет (Bill Hewlett) и Дейв Пакард (Dave Packard) хвърлят монета, за да решат чие име да бъде първо в названието на марката. Както се вижда спечелил е Бил.

20829-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

9. Intel – Боб Нойс (Bob Noyce) и Гордън Мур (Gordon Moore) искали да нарекат компанията "Мoore Noyce", но по това време вече съществувала хотелска верига с това име и те решили да се спрат на съкращението INTegrated ELectronics. 

20830-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

10. Kodak — "K" била любимата буква на Джордж Истмен (George Eastman), основателя на компанията. Той търсел думи, започващи и завършващи с тази предпочитана буква. Още повече, че във всички азбуки тя се пише по един и същ начин. В края на краищата, било избрано Кодак, понеже именно такъв звук издава фотоапаратът при снимане.

20880-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

11. LG — са началните букви на две корейски търговски марки Lucky и Goldstar.

20832-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

12. Mitsubishi — името измислил основателят на компанията Ятаро Ивасаки (Yataro Iwasaki) през 1870 година и на японски то означава "Три брилянта", които присъстват и графично в логото на Mitsubishi. В продължение на 25 години компанията действа само на територията на Англия - от момента на построяването на първия автомобил през 1917 година. Но историята започва в далечната 1870 година, когато построява първия кора; три брилянта означавали корабен винт.

20881-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

13. Motorola — името измислил основателят Пол Галвин (Paul Galvin), когато неговата фирма започнала производството на радиоапарати за коли. По това време много от названията на фирмите производители на аудио-компоненти, завършвали на "ola".

20882-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

14. Nike — Названието произлиза от гръцката богиня на победата Ники, а не от английската дума, която се чете «найк».

20835-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

15. Nintendo — название, съставено от трите японски йероглифа "Nin-ten-do", които могат да се преведат като "небесата благославят тежката работа"

20836-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

16. Nokian — започва като завод за дървопреработка, разраства се до производство на гумени изделия във финландския град Nokia.

20838-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

17. Reebok — кръстена на порода малки и бързи африкански антилопи.

20839-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

18. Samsung — в превод от корейски "samsung" означава "три звезди".

20840-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

19. Sharp — етимологичения произход на думата е от началото на миналия век, когато токийския жител Токуджи Хаякава започва производство на свое фирмено изделие — вечно остър механически молив, който няма нужда от подостряне.

20841-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

20. Subaru — по името на плеяда от звезди в Телец, познати още като "седем сестри", изобразени и в логото на компанията.

20843-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

21. Yahoo —  думата измислил Джонатан Суифт (Jonathan Swift) в книгата си "Пътешествието на Гъливер". Така наричали отблъскващ, неприятен човек. Основателите на "Yahoo!" Джери Янг (Jerry Yang) и Дейвид Фило (David Filo) избрали това име, защото сами се наричали yahoo. Днес названието се разшифрова като Yet Another Hierarchical Officious Oracle.
"Yahoo!" обаче е и боен вик на индианците и по-вероятно е да се подразбира именно това, още повече че се пише с удивителна.

20844-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

22. Canon — в чест на Kwanon, будийския бог на милосърдието. За да се избегнат протестите на религиозните организации, било променено на Canon.

20845-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

23. Casio —  в чест на основателя на компанията Касио Тадао (Kashio Tadao).

20846-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

24. Daewoo — основателят на компанията Ким Ву Чонг (Kim Woo Chong) нарекъл компанията скромно "Голямата Вселена", както се превежда названието й от корейски.

20848-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

25. Fuji — в чест на най-високата планина в Япония, Фуджи.

20849-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

26. Hitachi — от японски изгрев.

20850-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

27. Honda — носи името на своя основател Soichiro Honda.

20851-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

28. Honeywell — носи името на основателя си Mark Honeywell.

20853-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

29. Hyundai — на корейски "сегашно време".

20854-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...