Автор Варна - SCF Black Sea Tall Ships Regatta

10
   Във Варна наближава активния  туристчески сезон  и решавам да поместя репортаж за едно интересно  събитие , което беше в началото на м.май и събра доста публика . Градът е кандидат за европейска столица на културата 2019 и това беше част от кандидаурата на града. Става дума за прочутата SCF Black Sea Tall Ships Regatta.
 Регата Tall Ships бележи началото си през далечната 1956г. Организаторите от Великобритания се обединили около идеята, че морската надпревара ще спомогне за добрите взаимоотношения и разбирателство между младите хора от различни страни. От тогава Tall Ships се провежда традиционно всяка година, като в нея вземат участие ветроходи от цяла Европа, както и от други континенти.

 20 снимки

 21290-0
Да приберем навреме хляба на народа!

   През 2014г. за пръв път регата Tall Ships ще сe проведе изцяло в акваторията на Черно море. Надпреварата ще включва порт Варна, руските пристанища Сочи и Новоросийск, и румънското пристанище Констанца. В състезанието могат да участват ветроходни съдове с дължина между перпендикулярите от 30 фута нагоре и с екипаж на възраст от 16 до 75 години.
   Ветроходите бяха акостирали в пристанището  на града и можеха да бъдат разгледнани от всички любопитни, за които далечните океани и морета е мечта.
  На пристанището има  и съпътстваща програма - концерти, спортни състезания, детски атракциони.
 Тази година за първи път в историята си Tall Ships ще се състои изцяло в Черно море. Регатата ще се проведе от 3 до 27 май в акваторията на Черно море. Маршрутът е Варна - Новоросийск - Сочи - Констанца.

21291-0
 

 
Да приберем навреме хляба на народа!

  Започваме със снимките на платноходите строени в редица на пристанището. За хора сухоземни, като мен, високите мачти и въжета изгледат вълнуващо.
    В десния  ъгъл на снимката за сравнение  се вижда кран от пристанището   ;)

 21292-0
Да приберем навреме хляба на народа!

 И да ги разгледаме по -отблизо...

 21293-0
Да приберем навреме хляба на народа!

 Тук е Крузенщерн от Калининград, Русия.

 21295-0
Да приберем навреме хляба на народа!

Крузенщерн, един от най-големите "високи кораби"  и от последните ветроходни търговски кораби в света. Построен е през 1926 г.  Поглед от носа.
 
 21296-0
Да приберем навреме хляба на народа!

 Тук е и " Надежда". Тя пристигна от Владивосток. Ветроходът е построен в Полша в корабостроителницата на Гданск, през 1991 година. Дължината е 109м и е копие на ветроходите от началото на века.  Използва  се за учебни цели.

 21297-0
Да приберем навреме хляба на народа!

Това не съм аз....но някой като мен  :P

 21298-0
Да приберем навреме хляба на народа!

Да приберем навреме хляба на народа!

Мачти с такелаж извисяващи се до 50 м.

  21300-0
Да приберем навреме хляба на народа!

 :blink: моряшки възел

 21301-0
Да приберем навреме хляба на народа!

Да приберем навреме хляба на народа!

 И още едни, който много ме впечатли - "Бягащият по вълните"  !  Беглецът е то Малта.

 21303-0
Да приберем навреме хляба на народа!

Не беше кой знае какво но,  табелета, която беше отпред си струва да се покаже. Този същия хубавец може да бъде нает с екипаж за 11.000 - 14.000 евро на ден за романтична разходка . И САМО СЕГА  да бъде купен на промоция за 24 млн. еврака  :blink:  :blink:

 21304-0
Да приберем навреме хляба на народа!

   Както казах всичко това се случва на пристанище Варна, където са и тези кранове. Публикувам ги ей така, за тези ,които не са виждали пък и да се добие по-пълна представа за обстановката.

 21305-0
Да приберем навреме хляба на народа!

 Имаше и културен център с изложба на морска тематика. Конструкцията беше от палети .

 21306-0
Да приберем навреме хляба на народа!

 Присъстваше и  монтирана сцена, на която  различните вечери гостуваха Графа, Сигнал,  беше представен спектакъла Ритъм ( реж. Андрей Баташов, препоръчвам) , а през деня различни групи от Варна. Всеки екипаж от по-големите кораби имаше подготвена сценична изява - песни и танци.
 
 21308-0
 
Да приберем навреме хляба на народа!

   Може ли културата и празника да съществува  без призводителите на кебапчета и наливна бира. НЕ може. Организаторите  се бяха погрижили и за тези, на които продължителното катерене по мачтите, разглеждането и слушането на музика е довело до стържене на стомаха. Павильони като този се бяха наредили в изобилие и балканската скара и бира, понички,  допълваха представянето.  И аз не ги пропуснах  :beer:

 21309-0
Да приберем навреме хляба на народа!

Да приберем навреме хляба на народа!

 И почти накрая една луксозна яхта, мисля че беше от Турция.

 21313-0
Да приберем навреме хляба на народа!

 И последно българския ветроход  Роял Хелена.
  Новопостроената българска баркентина “Роял Хелена” е изградена в корабостроителница в  гр. Варна.
Дълъг е 55 метра, широк 8,20 м. и гази на дълбочина до 4,10 м. По трите мачти вятърът издува 1 100 кв.м. платна, а въжетата за изпъването им са дълги 10 км. Ветроходът може да развива скорост до 20 възела, което е около 37 км.
   Ветрохода  е една от атракциите за туристите по българското черноморие. Баркентината  прави през летния сезон курсове между морските ни курорти, а през зимата  предлага круизи по топлите морета.
  Това беше от мен за регата от Варна.
 
 21314-0

 
 
 
Да приберем навреме хляба на народа!

Браво Георгиев  :bravo: Отново прекрасно включване!!! Твоите репортажи ми доставят голямо удоволствие  :agree: От къде знаеш толкова много за яхтите  :upset: :smile: Очаквам с нетърпение следващите ти фоторазходки!!!

По аватара ти личи, че явно си голям почитател на старите кораби. Браво за хубавата тема!
Love comes again...

Имаше и културен център с изложба на морска тематика. Конструкцията беше от палети .

  (Attachment Link)

Мебели от палети  :gigi:

Браво, Георгиев!  :bravo: :bravo: :bravo:
Много хубави снимки, а и темата е интересна! Направо ме върна във Варна и ми се прииска и аз да съм край морето, да гледам регатата и да си поръчам кубапчета. Толкова ми липсва това!!.... :(
Ако си се срещнал със себе си и не си се ужасил, значи още не си се срещнал със себе си.

По аватара ти личи, че явно си голям почитател на старите кораби. Браво за хубавата тема!

 Много си наблюдателен ;). Авататърът ми е от подобна регата, която беше преди 3 години. Също много хубави корабчета ама вас ви нямаше да ги споделя.
Да приберем навреме хляба на народа!

Браво Георгиев  :bravo: Отново прекрасно включване!!! Твоите репортажи ми доставят голямо удоволствие  :agree: От къде знаеш толкова много за яхтите  :upset: :smile: Очаквам с нетърпение следващите ти фоторазходки!!!

  Информацията за повечете кораби беше поместена пред трапа за качване или от разговори с моряците - основно на руски. Има и от нета разбира се.
Да приберем навреме хляба на народа!

Георгиев  :agree:  :bravo: Представих си че това е пиратско пристанище - както в романите, които четяхме навремето  :P

Много исках да се кача на  "Крузенщерн"(Най-великия руски мореплавател),но имаше толкова желаещи,че  не успях!Но се качих на други и смятам, че това е страхотен форум!Винаги съм харесвал ветроходите и да видя всички тези кораби, ми достави страхотно удоволствие!Като малък,все ме питаха, какъв ще стана като порасна и аз като потомствен моряк,винаги отговарях капитан на кораб,като си представях точно такива кораби(Е, докарях я,само до готвач на кораб,ама все е нещо)!
Таралежът е птица упорита...не го ли ритнеш, не излита!