Автор Интересни факти за филма "Матрицата" (22 снимки)

7
21316-0

Наскоро се навършиха 15 години от излизането на първия филм от трилогията. В тази тема предлагам на вашето внимание малко интересни факти за този култов филм.
•   «Матрицата», вдъхновена от книги и комикси, по които са се увличали като млади братята Уашовски, започва от една простата идея, че всички заобикалящи ни предмети всъщност не са истински; това са само образи, създадени от машини.
Уашовски разработват сценария в продължение на пет години и половина, за това време те извършват титанична по обем изследователска работа и написват 14 версии на сценария с препратки към Библията, Маркс, Кафка и „Одисея“ на Омир.
21 снимки в продължението + коментар:
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

•   Обаче студиото Warner Bros. разрешава да се отпусне солиден бюджет за „Матрицата“ не заради историята, пълна с алегории, а заради стила, с който братята Уашовски решават да я реализират. За производството на новия филм на братята им трябват около 80 милиона долара.  Warner Bros. предлагат на Уашовски вместо 80 милиона само 10.

21317-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

•   Уашовски взимат парите, но изхарчват цялата сума само за една единствена сцена – знаменитото начало с актрисата Кери-Ан Мос в ролята на Тринити. Тази сцена им отнема 4 месеца тренировки и само 4 снимачни дена.

21318-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

•   Очилата на главните герои са марка Blinde (на практика неизвестна марка към този момент). В конкурса взимат участие три компании – производители на слънчеви очила. Сред загубилите се оказват Ray-Ban и Arnette.

21319-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

•   Впечатляващите снимки на сцените с хеликоптера едва не довеждат до закриване на целия проект. Причината е в това, че снимачната група не си прави труда да получи няколко разрешения и по този начин нарушава няколко закона, прелитайки с хеликоптер през затворени за полети въздушни пространства. Обаче в последствие законите се променят, за да продължат снимките на филма.

21320-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

•   Преди Нео да започне своята атака към Морфей, той потрива своя нос с палеца на ръката си, което е повторение на известното движение на Брус Ли. Този елемент не фигурира в сценария и е импровизация от страна на Киану Рийвс.

21321-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

•   Преди началото на снимките всички актьори отговарящи за главни роли, и основните членове на снимачната група са били задължени да прочетат книгата на  Жан Бодрияр « Симулакрум и симулация».

21322-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

•   Интересен факт, е че за първите 45 минути от филма, изпълнителя на главната роля  Киану Рийвс произнася само 80 реда текст, 44 от които са само въпроси. А да направи изказване по-дълго от четири изречения подред му позволяват само в края на филма, точно преди финалните надписи.

21323-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

•   В сцената с разпита на Нео могат да се забележат някои детайли от досието на неговия герой – Томас Андерсън: дата на раждане – 11 март 1962 година; място на раждане — Lower Downtown, Capitol City; моминска фамилия на майката – Мишел Мак-Кейхи; име на бащата – Джон Андерсън; Нео получава образование в «Central West Junior High» и «Owen Paterson High». В същата сцена могат да се забележат и някои данни от паспорта на Нео: място на раждане – Capital City USA; дата на раждане – 13 септември 1971; паспорта е издаден на 12 септември 1991; срок на действие 11 септември 2001.

21324-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

•   Пистолетите на агентите — Desert Eagle .50 AE.

21325-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

•   На снимачната площадка цари дух на азиатска култура. Специалистите по битки Юен Ву-Пин и неговия тим всеки ден палят ароматни свещи за късмет и хранят всички със пържено свинско – традиционно източно блюдо.

21326-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

•   Ролята на Морфей е била предложена на Шон Конъри, обаче той се отказва заради това, че абсолютно нищо не разбира от сценария.

21327-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

•   От филма нарочно махат синия цвят, за да покажат колко мрачен е светът на Матрицата.

21328-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

•   След като започват да наричат Нео избран (The One), може да се забележи анаграмата — Neo ~ One.

21329-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

•   По думите на братя Уашовски, всички животни в Матрицата са изображения, създадени с помощта на компютърна графика.

21330-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

•   Пружинните мобилни телефони са предоставени от Nokia. По време на снимките са използвани два модела — Nokia 8110 и Nokia Stilleto. Тези телефони са произведени в ограничен тираж и се продават само в някои страни на Европа и в Австралия.

21331-0

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

•   Снимките на сцената с битката между Нео и Агент Смит в метрото се забавят. Никой от групата не е очаквал, че за този епизод ще бъде изразходвано толкова много време. Стотици неудачни дубли, и в края на краищата тази сцена отнема на екипа с 10 снимачни дена повече от предвиденото.

21332-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

•   Автомобила с който се придвижват главните герои вътре в Матрицата, — 1965 Lincoln Continental.

21333-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

•   Брой загинали: 39.

21334-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

•   Актрисата Кери-Ан Мос изкълчва глезен по време на снимките, но не казва на никой, за да не я махнат от проекта: за нейната роля по време на подготовката претендира звездата от «Досиетата Х » Джилиън Андерсън.

21335-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

•   Всички сцени, които се развиват вътре в Матрицата имат зелен оттенък, в същото време сцените в реалния свят се пресъздават с реални цветове.

21336-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

•   По време на снимките на известната сцена «Полетът на куршумаи»  са задействани 120 специални камери за да се покаже панорамния полет на куршума изстрелян от Агента, и движенията на предпазващия се Нео.

21337-0

Източник: thechive.com
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Един от най-хубавите филми на всички времена!

Невероятен сценарий, режисура и актьорска игра  :bravo: и за мен е един от филмите ИКОНИ!!!

Дааа, филма стана нарицателно и отбеляза нова епоха в киното. Можем да признаем на Холивуд , че не бълва само   :wc:
Да приберем навреме хляба на народа!

Прав си Георгиев  :up: един от малкото стойностни филми от "меката на киното" за последните деситилетия  :old: