Автор Универсалното африканско дърво боабаб

0
14 снимки и текст:
Баобаба е уникално дърво, то е не само най-дебелото на света, но и най-дълго живеещото. Учените постоянно спорят колко е продължителността на живот на това дърво, тъй като при него отсъстват годишните пръстени. С помоща на радиовъглероден анализ е било установено, че възрастта която могат да достигнат е 5 500 години.

11429-0

Баобаба е безстрашно дърво. То не може да бъде уплашено нито от бури, нито от засуха. В сезона на дъждовете то попива водата все едно е огромна гъба (до 120 тона), а по време на жеги се свива, даже понякога се смалява. Ако от ствола на дървото се съдере кората, то тя отново израства, а ако по някаква причина дървото е паднало, то ще продължи да расте докато има поне един корен, който да е в почвата. Още една интересна особеност на това дърво, е че цветовете му се разпускат вечерно време и се опрашват от ...летящи мишки!
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Хората са се научили да използват всяка една част от това дърво: от кората и корените правят платове и въжета, от пепел от кората - лекарство повишаващо имунитета, листата използват за приготвянето на различни ястия (салати и супи), плодовете му използват в суров или изсушен вид, от семките варят кафе. А още в хралупи от боабаб може просто да се живее. С две думи дърво за всичко.

11430-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

(Attachment Link)
Последнат снимка е приказна. Познавам на снимка дървото, но нямах представа, че се използва всяка една негова част. Това явно е дървото на живота в саваната  :biggrin:

(Attachment Link)
Последнат снимка е приказна. Познавам на снимка дървото, но нямах представа, че се използва всяка една негова част. Това явно е дървото на живота в саваната  :biggrin:
Подкрепям Луси  :up:. Величественият боабаб на фона на залязващото слънце е много красив  :old:. Браво Banshee, отново много сполучлива новина  :agree: