Автор Пътешествие до Еверест!

4
Сагарматха или Джомолунгма или по-известен като Еверест -  най-високия връх на планетата Земя. Не са много хората успели да покорят този връх, към този момент тяхната бройка е малко повече от 4000 човека. Всяка година стотици хора се опитват да покорят върха, но не всички успяват. Чомо-Канкар (в превод от тибетски означава "майка — царица на снежната белота") има височина 8848 метра (по официални данни) и е разположен на границата между Непал и Китай, макар че самия връх се намира на територията на Китай. Еверест е заобиколен от други не по-малко величествени върхове като Лхотце (8501), Макалу (8463) и Чо-Ою (8201 м).
Между другото Еверест не е най-сложния за изкачване връх на Земята, първенец по трудност е върха Чогори, или К2 (8611 м), обаче всяка година Еверест събира своята ужасна дан.

Първи базов лагер (Advende Base Camp -ABC) на височина 6400м

14986-0

Ще има 39 снимки със коментари към тях. Автор. Превод от руски: Banshee;
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

За първи път този връх е бил покорен сравнително неотдавна - през 1953 година, макар че някои оспорват тази дата. Други източници твърдят, че Джордж Мелъри и Андрю Ървин достигат върха през 1924 година, обаче това ще си остане недоказано, тъй като Мелъри и Ървин загиват. Тялото на Джордж е намерено чак през 1999 година, а тялото на Ървин и до сега не е намерено.
Започвам темата за Еверест не случайно. Причината за това, е че през тази година бащата на една моя позната замина да покорява върха и аз разбира се го помолих да направи малко снимки. Експедиция на Еверест е като пътешествие на друга планета и аз много исках да видя снимки от там.
Веднага искам да предупредя, че снимките са правени от човек, който няма нищо общо с фотографирането, затова качеството на снимките е далеч от идеала. Коментарите към снимките са на автора и участник от експедицията.

По принцип всеки желаещ може да опита да покори Еверест, но това не е никак евтино начинание - 1,883,450 рубли (около 95 000 лева; бел. прев.) и запас от около два месеца и половина време. И даже ако вие имате тази сума и вие сте напуснали работа заради необходимото ви време това в никакъв случай не означава, че вашето изкачване ще бъде успешно или че вие въобще ще останете живи.
Маршрута на вашето пътешествие ще бъде приблизително такъв - Делхи-Катманду - Лхаса - Шегар – базов лагер – изкачване на 8848. И обезателно си купете много хубав колан, тъй като загубата на телесна маса след изкачването средно е 10—15 кг. Искате да отслабнете? Попитайте ме как…това е най – сигурния начин, че като бонус ще имате и тен от около 60 слоя изгоряла кожа, накрая ще изглеждате като едно голямо кльощаво ШОКОЛАДЧЕ =)


Мавзолея Тадж-Махал в гр.Агра (Индия).

14987-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

3. По-хитрите могат да долетят до Катманду и да стигнат до базовия лагер на Еверест за по-малка сума, от порядъка на 18-20 хиляди рубли (около 950 лева; бел. прев.) с полет Санкт Петербург – Москва – Делхи – Катманду. 5-9 хиляди рубли (около 400 лева; бел. прев.) ще ви трябват за полета от Делхи до Катманду и там на място вече да се включите към някоя от групите (за колкото се спазарите на място).

14988-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

4. На височина 4500 метра е доста сурово времето, наоколо се откриват мрачни гледки към тибетските планински вериги.

14989-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

5. Молитвен надпис на скалите в Тибет. Селище Тангра.

14990-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

6. Тибетците по принцип живеят бедно, и колкото по-далеч от столицата – толкова по-оскъдно и бедно.Селище Тангра. 4800м.

14991-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

7. Тибетски деца в селище Тангра

14992-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

8. Членове на експедицията от клуб "7 върха" на аклиматизационния изход на височина 5000м отново в селище Тангра. Тибет.

14993-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

9. На хиляди километри напред се простира Тибет...

14994-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

10. Ето първата ни среща с Еверест. Той е толкова велик, че даже планините до него с височини 6-7 хиляди метра изглеждат съвсем малки.

14995-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

12. Базов лагер Base Camp на експедицията на клуб "7 върха" разположен до ледника Ронгбук на височина 5300м. Някъде тук е правил своите записки един от най-великите алпинисти и пътешественици на всички времена - Райнхолд Меснер.
В неговата книга "Кристален хоризонт" можете да намерите следните редове:
"Ние се намираме далеч населените места и сме се примирили, че не получаваме никаква поща. Вече мина точно месец от момента, в който ние дойдохме на ледника Ронгбук и направихме тук лагер. Това е прекрасно, уединено, девствено място. Понякога по каменистите склонове на селищата намиращи се долу минават номади с якове."

14997-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

13. Кервани от якове в базовия лагер за пренос на товарите на експедицията. Един як може да носи около 50 килограма товар и това е основното транспортно средство за пренасяне на товари.

14998-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

14. Експедицията продължава два месеца защото е нужно много време организъма да се аклиматизира. Също така се правят тренировки и други занимания. Голямата надморска височина е бавна смърт за всеки човешки организъм. Например на височина 7925 м започва така наречената мъртва зона. В тази зона съдържанието на кислород е само една трета от нормалното и нетренирания, не свикналия с това организъм започва бавно да умира.
Тренировки на лед върху замръзнала река около базовия лагер 5300м.

14999-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

15. Участници от експедицията на поход към средния базов лагер 5700м

15000-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

16. Mr.Everest North Face – знаменитото северно лице на Еверест – това е най-високата и сложна за изкачване северна стена на Еверест. Гледка от ледника Ронгбук, 5600м. Пред Еверест е „малкия” връх Чангзе 7680м.

"Огромната северна стена на Еверест се издига точно пред мен, като мощна пирамида, чиста, непреодолима стена от камък и лед. Нито един алпинист, с каквито и да било куки и въжета, не може даже да се доближи до върха по време на мусоните." (Р. Меснер)

15001-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

17. Будистки молитвени флагчета на пътеката към Еверест. 5500м

15002-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

18. Ледени скали около средния базов лагер (middle base camp) височина 5800м

15003-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

19. Ледника Ронгбук

15004-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

20. Суровия и величествен Еверест и неговата северна стена след снеговалеж.
Някои факти и рекорди:

"През 1999 година Бабу Шири прекарва на върха 21 часа, и това при положение, че на височина 7925 м започва така наречената мъртва зона. "

"През 2001 година удивително изкачване на Еверест прави слепия американец Ерик Вайхенмайер. Към този момент той вече е покорил всички най-високи върхове на всички континенти. «Изкачвайки се на седемте от най-високите планини, в седем различни части на света, аз се надявах да покажа на хората, че цели които изглеждат недосегаеми, всъщност са напълно достижими», — казва в своето заявление Вайхенмайер."

"На 21 май 2004 година Пем Дорже установява рекорд по скоростно изкачване на Еверест: 8 часа и 10 минути от базовия лагер до ледника Кумбу"

Вашето дете играе вкъщи на GTA 5? През това време:
"На 22 май 2010 година върха е покорен от 13-годишния американец Джордан Ромеро, който прави изкачването със своя баща. До него рекорда е принадлежал на 15-годишната Мин Кипа Шерпа."

През май 2011 година непалския духовен учител Бхакта Кумар Рай установява нов рекорд по продължителност на престой на върха — 32 часа

На 3 май 2013 година 80-годишния японец Юичиро Миура, завършвайки своето изкачване става най-възрастния човек покорил Еверест. Преди него рекорда е принадлежал на 76-годишния непалец Мин Бахадур Шерхан

15005-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

21. Отдясно – най-красивия връх в хималайските планини -Пумори 7138м

15006-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

22. Обичате да карате ски или сноуборд и си мислите, че сте PRO?
Ще рискувате ли да опитате?

През 1992 година по склона Еверест със ски се спуска френския скиор Пиер Тардивел. Той се спуска по южния склон, от височина 8571 м, и преодолява 3км за 3 часа. Три години по-късно италианския скиор Ханс Камерландер се спуска от височина 6400 м по северния склон. Той стига подножието на «Покрива на света» след 17 часа.

През 1998 година французина Кирил Десремо става първия човек спуснал се със сноуборд.

През 2000 година словенеца Даво Карничар се спуска от Джомолунгма с планински ски.

През 2001 година френския сноубордист Marco Siffredi се спуска от върха по Кулоара на Нортън. На следващата година изчезва по време на спускане от Кулоара на Хортбейн.

15007-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

24.Изкачване по стръмна ледена стена на Северното седло на Еверест. 7000м

15009-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

27. Понякога пукнатините по ледника могат да се преодолеят само с помощта на стълба.

15012-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

28. Минута почивка по време на изкачването към седлото. 6800м

15013-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

29. Първи височинен лагер на експедицията, на северното седло на Еверест 7000м.

15014-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

30. Участник от експедицията Виталий Симонович с кислороден апарат по време на изкачването към втория лагер, на височина 7400м.

15015-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...