Автор Исландия, фотопътешествие от 44 снимки

7
44 потресаващи снимки от едно фотопътешествие. Източник. Превод: Banshee

 1. Шереметиево

19065-0

Не съм гинеколог, но мога да погледна...

2. Прекачване  в Осло. Никога не съм бил в Норвегия, а печат вече имам (=

19066-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

3. Първи ден в Рейкявик. Потресаващо свеж вятър, не много високи планини покрити със сняг; засега нищо неразбирам от това място.

19067-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

4. Ден втори. Взех кола под наем и реших да обиколя острова. Веднага след първия завой се разкрива неземна красота

19068-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

5. Моята количка. За пътищата отделно ще напиша.

19069-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

6. Исландия е пустинен остров. Страната има площ равна на площта на Португалия или две и половина Холандии, а живеят само 300 хиляди души. Да напомня, че в Холандия живеят 17 милиона.

19070-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

7. Скалистият западен бряг на острова

19071-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

8. Слънце-море-плаж

19072-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

9. Тук е много лесно да бъдеш сам

19073-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

10. При това в страната има потресаващи пътища. Сто километра шосе между две села с по  петстотин жителя – асфалта е прекрасен, знаци, маркировка, колчета през 50 метра, площадки за отдих с интересна информация за даденото място. Всичко е направено с мисъл за хората. На петата снимка от темата, моята кола стои до табела, на която е написано, че в селото, в което съм се е родил най-ужасния сериен убиец в историята на страната, който е бил екзекутиран и разрязан на части, а всяка една част е била заровена на различно място на острова, за да не се събере отново.

19074-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

11. Нощ в село на брега на океана. От всеки прозорец се разкрива гледка или към океана, или към планините. Бели нощи.

19075-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

12. Рано сутринта отново на път.

19076-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

13. Ден трети – път на север.

19077-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

14. И без това неземните пейзажи се подсилват от хипертрофирано усещане за мащаб – на острова няма дървета (заради вятъра), затова планините изглеждат по-високи, а каньоните по-дълбоки.

19078-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

15. На север е още зима, нощем температурите падат до -15. На превалите има много силен вятър и сняг – това беше най-голямото изпитание по време на цялото пътуване. Но даже вятъра и снега не са толкова страшни ако ги сравним със заледеното шосе, покритото с двуметрови преспи насрещно платно и сто метрова пропаст от дясно. На такива места не съм правил снимки, защото се стараех внимателно да карам по коловозите след джипа пред мен.

19079-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

16. Когато изкачиш превала и през не толкова плътния облак започва да те заслепява слънцето се откриват невероятни картини.

19080-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

17. Акюрейри – северната столица на Исландия. 20 хиляди жители, втория по население град в страната

19081-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

18. Ден четвърти – северните фиорди, пътя към Хусавик – града на китовете.

19082-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

19. Във Хусавик сядаме в лодка и излизаме в Северния Ледовит океан. На малкия остров вляво през лятото живее колония от двеста хиляди тъпоклюни. Смешни птици.

19083-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

20. Този облак скоро ще е над нас.

19084-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

21. Докато времето е още хубаво си играем на гоненица с един гърбат кит. Кита обаче не ни обръща внимание – той си отяжда след дълъг поход на север. През лятото те са по-общителни и нямат нищо против да се показват пред хората.

19085-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

22. Облака ни настигна и заваля сняг. От дясно се вижда следата от нашата лодка.

19086-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

23. Ден пети, вулканически. Това е Димуборгир (Мрачният замък) – плато от лава. Наистина нечовешко място с остри скали от лава. Сняг до кръста.

19087-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

24. Посвещава се на любителите на норвежски рок (има такава рок група - Диму Боргир)

19088-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

25. Фумароли. Това е най-гадно миришещото място, на което съм бил. По гадно е от кожена фабрика и магазин Lush

19089-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

26. Ден шести. Източните фиорди и тунели в планините. Тук тунелите са забавни – с една лента и джобове за пропускане на насрещното движение.

19090-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

27. Южния бряг на Исландия е потресаващо живописен.

19091-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

28. Път. В Исландия аз можех спокойно да стана тираджия.

19092-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

29. Залез.

19093-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

30. Ден седми. Ден на вятъра, тюлените и синия лед на айсбергите. Айсбергите се отчупват от ледника, който се вижда от ляво в центъра на кадъра. Преди той е достигал до океана, но през последния век стремително отстъпва към вътрешността на острова, оставяйки след себе си езеро с негови отломки – под ледника се намира най-дълбокия фиорд на острова.

19094-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...