Автор Исландия, фотопътешествие от 44 снимки

31. Равнини от вулканична пепел. По време на наводнение цялата равнина е залята от вода. А наводнения се случват когато вулкана разтопи ледника, който от своя страна залива всичко.

19095-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

32. Шум от прибоя.

19096-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

33. Ден осми, ден на водопадите. Отново на път.

19097-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

34. Водопада Селйяландсфос (Seljalandsfoss). 65 метра. За мащаб – точките зад водопада, в центъра на кадъра – това са хора.

19098-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

35. Гейзер — това е исландска дума, която дава име на това явление. Самия Geysir сега спи, активен обаче е неговия по-малък съсед Strokkur.

19099-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

36. "Златния водопад", Gullfoss, гордостта на Исландия.

19100-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

37. Златният водопад има две каскади — 10 и 20 метра. По време на топенето водата запълва целия каньон и излиза в равнината.

19101-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

38. Нощ в град Гриндавик, световен център по добив на треска.

19102-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

39. Ден девети, Рейкявик. Туристическа картичка от камбанарията на църквата Hallgrimurkirkja

19103-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

40. Пак като туристическа картичка от покрива на една от най-високите сгради в града – исках да хвана кулата на Хатлгримскиркя (в Исландия имат интересно произношение) на фона на планините.

19104-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

41. Мисля, че това е паметник на понеделника.

19105-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

42. Котките в Рейкявик са топли и пухкави.

19106-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

43. Концертната зала Арфа (Harpa). Много впечатляващо съоръжение за такава малка държава.

19107-0
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

44. На връщане се отбих в Хелзинки. Отдавна не съм бил там, даже малко започна да ми липсва. Отбих се в  Темпелиаукио, а там репетира оркестър Avanti, ей такъв концерт за никого…

19108-0

2500 километра по най-красивата страна, в която съм бил. Потресаващи пейзажи, изключително красива и при това достъпна северна природа – за една седмица аз видях в дивата им среда на обитание китове, северни елени, тюлени, огромно количество птици (в това число и забавните тъпоклюни). И всичко това без да навлизам във вътрешността на страната. Покрити с гъст мъх полета от лава и алпийски ливади с гъста трева до кръста, а редом – заснежени превали. Пропасти и скали – и спокойни фиорди. Невероятни със своя драматизъм пейзажи.
 
Независимо от своя малък размер (300 хиляди души!) страната е много добре поддържана – между две малки селца има 100 километра отлич1но шосе. На входа на всяко село има карта, къде се намира площада и къде се намира бара, в който вечерта можеш да се запознаеш със цялото село. По пътищата има много спирки с информация за това покрай какво минавате – геологическа информация или информация за родината на древен герой. Може и да не съм обръщал внимание, но аз никъде другаде не съм срещал такова уважение към пътешествениците и желание да покажат и разкажат колкото се може повече за своята страна.
 
Исландия е страна с екстремалната природа. Цялата е покрита с мрежа от автоматични станции следящи времето (в интернет има динамична карта за всички пътища в страната и тяхното текущо състояние), също така се следи сеизмичната активност. По цялата страна действа безплатна служба на спасението – ако пътувате по затънтени места, по селски пътища, можете да оставяте в интернет своя маршрут, и ако на време не се окажете в мястото на пристигане ще бъдат изпратени спасители да ви търсят.
 
Исландия е страна с много приятни, открити и добри хора. При това всички говорят отличен английски, и с радост ще ви разкажат за себе си и за своята страна.
 
Аз не съм голям ценител на кухнята, но Исландската кухня ме впечатли. Първо на първо това е изключително свежа и вкусна риба, от която могат да направят всичко. Месото от кит също много ми хареса, макар че остави в мен някакво чувство на вина. А на второ място са супите. Супите тук са просто прекрасни, най-прекрасните супи в цял свят!
 
И на края, ако вие още не сте били в Исландия – веднага заминавайте. По-добре да пропуснеш две пътувания до Тайланд и да отидеш за една седмица на този остров. Аз определено ще се върна там повече от веднъж.
Не съм гинеколог, но мога да погледна...

Ех, ако можехме да живеем там.... :upset:
Ако си се срещнал със себе си и не си се ужасил, значи още не си се срещнал със себе си.

Ех, ако можехме да живеем там.... :upset:

Тогава със сигурност Исландия нямаше да изглежда така ... :biggrin:

Изключително впечатляваща (определено и автора е майстор фотограф) природа! И един въпрос, който ме  вълнува изключително много- от какво се издържа тази държавичка  :upset: ???
Кака, всичко знае...

Изключително впечатляваща (определено и автора е майстор фотограф) природа! И един въпрос, който ме  вълнува изключително много- от какво се издържа тази държавичка  :upset: ???
Затова:http://nikolaijambol.blogspot.com/2011/10/blog-post_31.html
Ако си се срещнал със себе си и не си се ужасил, значи още не си се срещнал със себе си.

Изключително впечатляваща (определено и автора е майстор фотограф) природа! И един въпрос, който ме  вълнува изключително много- от какво се издържа тази държавичка  :upset: ???
Затова:http://nikolaijambol.blogspot.com/2011/10/blog-post_31.html

Виж и тук
Love comes again...

Изключително впечатляваща (определено и автора е майстор фотограф) природа! И един въпрос, който ме  вълнува изключително много- от какво се издържа тази държавичка  :upset: ???
Затова:http://nikolaijambol.blogspot.com/2011/10/blog-post_31.html
 Исландия не е в ЕС. И скоро се отказаха да влизат. Причината е, че ще им се засегне основния бизнес - риболова. Исландицете ловят и преработват огромно количество китове . В ЕС има ограничения на този вид дейност и затова тези островитяни се дърпат.
Да приберем навреме хляба на народа!

В ИСЛАНДИЯ освен проблемите с МВФ имат проблем и с гените си. Островът е отдалечен отвсякъде има малко население, което в продължение на много години е довело до близко родствени връзки . Някой от по-горе писалите искаше да ходи там. Мисля, че на драго сърце ще го приемат да разообразят генофонда си.
Да приберем навреме хляба на народа!

В ИСЛАНДИЯ освен проблемите с МВФ имат проблем и с гените си. Островът е отдалечен отвсякъде има малко население, което в продължение на много години е довело до близко родствени връзки . Някой от по-горе писалите искаше да ходи там. Мисля, че на драго сърце ще го приемат да разообразят генофонда си.

 На мен лично ми се видя малко потискащо дори и добре уредено.
Да приберем навреме хляба на народа!

Е, нека е уредено де!  :up: Аз исказах пожелание да отида да живея там, но техния генофонд няма да спечели от мен. :blink:
 Но пък как са натрили носовете на банките си, а?
 Нищо, че гените се им сбъркани. Нашите като са наред, та сме цъфнали и вързали! :dont:
Ако си се срещнал със себе си и не си се ужасил, значи още не си се срещнал със себе си.

 ::) ...Правя грешки, но да не ви пука!  :faceoff: Грамотна съм, но не виждам добре и става страшно, като бързам!  :P
Ако си се срещнал със себе си и не си се ужасил, значи още не си се срещнал със себе си.

Страхотна тема  :bravo: Аз предлагам да подемем инициатива за подобряване на генофонда в Исландия  :biggrin: Предполагам, че ще се намери достатъчно количество уиски, дори и да има проблем с физиката на исландките  :D /Простете за просташкия тон/ Темата наистина ми хареса  :up:, както и коментарите към нея.

Имаме много да се учим от северните народи, независимо, че генофонда им бил лош  :P Просто уникално, как могат да се оправят в тази пустош и да са толкова добре устроени, докато ние имаме такива  природни дадености, а живеем толкова зле  :upset:

Страхотна тема  :bravo: Аз предлагам да подемем инициатива за подобряване на генофонда в Исландия  :biggrin: Предполагам, че ще се намери достатъчно количество уиски, дори и да има проблем с физиката на исландките  :D /Простете за просташкия тон/ Темата наистина ми хареса  :up:, както и коментарите към нея.
  Мисля, че българските мъже могат да се справят с този въпрос и с исландките , ако не с друго. Като продължение на коментара имаше един  старичък виц, който не мога да си го спомня в детайли . Идеята му беше, че най- качественото , което българина правел е именно деца понеже ги правел без ръце.  :beer:
Да приберем навреме хляба на народа!

42. Котките в Рейкявик са топли и пухкави.

(Attachment Link)

Накратко - красиво, студено и сурово. За съжаление котката почти липсва в този кадър  :biggrin: